Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Meteopedia
Lista haseł

Adwekcja

Aerologia

Altimetr

Aneroid

Assmann Richard

Atmosfera ziemska

Barograf

Barometr

Bjerknes Vilhelm Friman Koren

Chmury burzowe

Chmury niskie

Chmury specjalne

Chmury średnie

Chmury towarzyszÄ…ce

Chmury wysokie

Ciepły wycinek niżu

de Bort Léon Teisserenc

Deszcz

Deszczomierz

El Niño

Front ciepły i chłodny

Fronty atmosferyczne

Gatunki chmur

Geiger Rudolf

Gradient

Halny

Howard Luke

Indeks chwiejności Whaitinge′a K

Inwersja temperatury

Izobara

Izobronta

Izohieta

Izohumida

Izoterma

Izotermia

Kämtz Ludwig

Kartka z kalendarza

Klasyfikacja chmur

Koma

Komórki cyrkulacyjne

Köppen Władimir Peter

Krasnoludki, elfy i błękitne fontanny

Krater Gale

La Niña –

Masa powietrza arktycznego kontynentalnego

Masa powietrza kontynentalnego

Masa powietrza morskiego

Masa powietrza polarnokontynentalnego

Masa powietrza polarnomorskiego

Masy Powietrza

Meteorologiczna jesień

Meteorologiczna wiosna

Meteorologiczna zima

Meteorologiczne lato

Meteorologiczne pory roku

Mgła adwekcyjna

Mgła radiacyjna

Miraż (fatamorgana)

Mżawka

Nefometr

Nefoskop

Odmiany chmur

Okołowicz Wincenty

Opad przelotny

Osady

Oscylacja południowa

Pioruny

Powstawanie chmur

Radar meteorologiczny

Regiony klimatyczne

Skala Beauforta

Skala Fujity

Skala Torro

Åšnieg

Spękania ciosowe

Strefy klimatyczne

Szlaki niżów Van Bebbera

Tęcza

Temperatura odczuwalna

Temperatura powietrza

Temperatura punktu rosy

Tetsuya Theodore "Ted" Fujita

Tornado

Tropopauza

Troposfera

Turbulencja w atmosferze ziemskiej

Tylna część niżu

Van Bebber Vilhelm Jakob

Wiatr

Wilgotność powietrza

WMO - Åšwiatowa Organizacja Meteorologiczna

Wskaźnik stresu cieplnego

Wyż i Niż

Zjawiska optyczne i fotometeory

Zjawiska towarzyszÄ…ce

Zorza polarna

Meteopedia ›

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.

1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Ponieważ Skala Fujity oparta jest na uszkodzeniach a nie na prędkości wiatru i ciśnienia, nie jest skalą doskonałą. Główny problem jest taki, że tornado może być tylko zmierzone w Skali Fujita po jego wystąpieniu. Po drugie, tornado nie może zostać zmierzone, jeśli nie ma uszkodzeń. Pomimo to, Skala Fujita dowiodła, że jest niezawodnym pomiarem siły tornada. W Europie odpowiednikiem Skali Fujita jest 13-stopniowa Skala Torro.

Intensywność Tornada w Skali Fujity

F0 – Burzowe

Z wiatrem niespełna 73 mil na godzinę (116 km/h), F0 tornada te nazywają są"burzowymi" i powodują uszkodzenia kominów, uszkodzenia znaków drogowych, odłamują gałęzie z drzew i wywracają pnie drzew wraz korzeniami.

F1 - Umiarkowane

Z wiatrem od 73 do 112 mil na godzinę (117-180 km/h), Tornada o sile F1 nazwane są "umiarkowanymi tornadami." Odrywają powierzchnie z dachów, spychają przyczepy kempingowe z ich fundamentów albo nawet wywracają je, spychają samochody z drogi. Tornada F0 i F1 są uważane za słabe; 74% wszystkich zmierzonych tornad od 1950 do 1994 są byly tornadami umiarkowanymi.

F2 – Znaczne

Z wiatrem od 113-157 mil na godzinę (181-253 km/h), F2 nazywają się "znacznymi tornadami" powodując znaczne uszkodzenia. Mogą odrywać dachy z lekkich domów o drewnianej konstrukcji, burzyć przyczepy kempingowe, wywracać kolejowe wagony towarowo, wyrywać albo łamać duże drzewa, podnosić samochody z ziemi, i zamieniać lekkie przedmioty w pociski.

F3 – Poważne

Z wiatrem od 158-206 mil na godzinę (254-332 km/h), F3 jest nazywane "poważnym tornadem." Może zrywać dachy i ściany w dobrze skonstruowanych domach, wyrywać drzewa w lesie, przewracać całe pociągi i samochody. F2 i F3 są uważane za silne tornada i stanowią one 25% wszystkich mierzonych zjawisk od 1950 do 1994.

F4 – Pustoszące

Z wiatrem od 207-260 mil na godzinę (333-416 km/h), F4 trąby nazwane "niszczycielami" Tornada te pustoszą lasy, równają domy z ziemią i przenoszą duże obiekty bardzo szybko i daleko (np. samochody)

F5 – Niewiarygodne

Z wiatrami 261-318 mile na godzinę (417-509 km/h), F5 są zwane jako "niewiarygodne tornada." Podnoszą i rozrywają silne domy, wyrywają drzewa, powodują, że przedmioty o wielkości ciężarówki przenoszą w odlegle miejsca, powodują niewiarygodne uszkodzenie i zjawiska. F4 i F5 są nazywane gwałtownymi i stanowią zwykle 1% ze wszystkich mierzonych tornad od 1950 do 1994. Bardzo znikoma ilość tornad o sile F5 występuje na ziemi.

F6 – Niewyobrażalne

Z wiatrem powyżej 318 mil na godzinę (509 km/h), F6 tornado jest nazywane "niewyobrażalnym." Żaden F6 kiedykolwiek nie został nagrany a prędkość wiatru może być nieprawdopodobna. Byłoby trudne zmierzyć taki wir, ponieważ nie zostałby żaden przedmiot na ziemi do zbadania, wszystko zrównane zostałoby z ziemią.

Meteopedia
Powietrze zawsze zawiera parę wodną. Lecz ilość pary wodnej w powietrzu nie może być nieograniczona. Podczas mglistych dni możemy zauważyć, że chodniki, liście i metalowe przedmioty są mokre i nie wysychają.