Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Artykuły

...
Trzęsienie ziemi w Polsce
Tegoroczne lato nie przestaje zaskakiwać! W nocy z 15 na 16 lipca mieszkańcy Krynicy – Zdroju, Muszyny i Wojkowej mogli odczuć aż dwa wstrząsy sejsmiczne! Naukowcy z Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk zbadali to nieczęste polskie zjawisko.
12 IX 2018, 08:45:00 | Kategoria: Artykuły
WMO aktualizuje Międzynarodowy Atlas Chmur.
Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała nową, w pełni dostępną przez internet, wersję „Międzynarodowego Atlasu Chmur”. Ostatnio Atlas Chmur aktualizowany był w 1987 roku.
24 III 2017, 09:28:00 | Kategoria: Artykuły
Sonda badawcza w stratosferze. Start w Murowanej Goślinie.
W ubiegłą sobotę Karol Wojsław, szesnastolatek ze Swarzędza wysłał do stratosfery swoją własną sondę badawczą. Balon meteorologiczny napełniony helem z sondą wyleciał, z boiska w Murowanej Goślinie, w przestrzeń kosmiczną na odległość 30 km.
25 X 2016, 11:40:00 | Kategoria: Artykuły
Radiometeorologia.
Promieniowanie elektromagnetyczne to podstawowy budulec Wszechświata, jak również siła napędowa ludzkiej cywilizacji. Oprócz sztucznych źródeł tego rodzaju promieniowania, istnieje wiele źródeł naturalnych. Badaniem źródeł kosmicznych zajmuje się radioastronomia, natomiast te pochodzenia ziemskiego znajdują się w kręgu zainteresowań radiometeorologii i badane są za pomocą urządzeń radiotechnicznych i radiolokacyjnych.
14 VI 2016, 09:51:00 | Kategoria: Artykuły
BUFR – nowy sposób kodowania danych.
BUFR (Binary Universal Form for data Representation – binarny uniwersalny formularz do przedstawiania danych) został stworzony do skutecznej wymiany oraz przechowywania danych meteorologicznych, klimatologicznych i oceanograficznych.
19 II 2016, 13:27:00 | Kategoria: Artykuły
Kraków spowity smogiem.
W ubiegłą środę w Krakowie normy zanieczyszczeń powietrza zostały przekroczone trzykrotnie. Na dzisiejszy dzień oraz na dwa kolejne, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie również wydał ostrzeżenia o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10.
8 I 2016, 12:43:00 | Kategoria: Artykuły
Płonące jezioro Bellandur
Zbiornik znajduje się w centrum Bengaluru. Jest tak zanieczyszczony, że jego powierzchnię pokrywa piana, która raz na jakiś czas ulega samozapłonowi.
12 X 2015, 10:54:00 | Kategoria: Artykuły
Szokująca prognoza pogody.
W zeszłą niedzielę na antenie rosyjskiej telewizji państwowej Rossia-24 została wyemitowana nietypowa prognoza pogody. Atrakcyjna pani omawia warunki pogodowe panujące w Syrii.
7 X 2015, 10:17:00 | Kategoria: Artykuły
St Albans, Wielka Brytania - ulica zapadła się pod ziemię.
Bez prądu, wody i gazu zostali mieszkańcy domów sąsiadujących ze świeżo powstałym lejem krasowym. Po ostatnich kilku ulewnych dniach w St Albans zapadła się ziemia tworząc lej głęboki na 10 m i szeroki na 20 m. Zagraża on okolicznym budynkom.
3 X 2015, 07:39:00 | Kategoria: Artykuły
Wstrząs sejsmiczny. Uszkodzone około 40 budynków.
W zeszłą środę około południa w kopalni Janina w Libiążu doszło do silnego wstrząsu, który był odczuwalny w wielu okolicznych miejscowościach.
2 X 2015, 09:07:00 | Kategoria: Artykuły
...
Meteopedia


W synoptyce wyróżniamy 8 odmian chmur:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne