Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Sonda badawcza w stratosferze. Start w Murowanej Goślinie.
Sonda badawcza w stratosferze. Start w Murowanej Goślinie.
25 X 2016, 11:40:00 | Kategoria: Artykuły
W ubiegłą sobotę Karol Wojsław, szesnastolatek ze Swarzędza wysłał do stratosfery swoją własną sondę badawczą. Balon meteorologiczny napełniony helem z sondą wyleciał, z boiska w Murowanej Goślinie, w przestrzeń kosmiczną na odległość 30 km.
Projekt Space in 180 powstał w ciągu kilku miesięcy. Młody naukowiec chciał skonstruować sondę badawczą i wysłać ją do stratosfery aby przeprowadzić specjalistyczne badania takie jak: pomiar stężenia ozonu w stratosferze, temperatury, ciśnienia i czystości powietrza oraz wydajności ogniwa fotowoltaicznego, które jest częścią sondy.
Fundusze na swój projekt, około 6 tysięcy złotych, Karolowi udało się pozyskać przez internet.
Na Uniwersytecie Śląskim Młodzieży ostatnio również powstał pomysł wypuszczenia sond badawczych do stratosfery. Uczestnicy zajęć pod okiem naukowców chcą skonstruować i wypuścić w kwietniu przyszłego roku dwa balony stratosferyczne – jeden w Katowicach, a drugi w Bielsku Białej. Prace nad sondami rozpoczną się zimą. Uczniowie i naukowcy chcą dzięki nim zbadać między innymi jak balon będzie się zachowywał wraz ze wzrostem wysokości oraz dokonać pomiarów parametrów atmosfery ziemskiej.

Poniżej kilka zdjęć z sobotniego wydarzenia:


Fot: Jarosław Bernatowicz

Oprócz takich sond stratosferycznych, codziennie w Legionowie, Łebie i we Wrocławiu w godzinach 0 i 12 UTC, wypuszczane są balony z sondami aerologicznymi. Sondy te służą do pomiaru podstawowych parametrów meteorologicznych w atmosferze ziemskiej. Na ich podstawie tworzy się diagramy termodynamiczne, przydatne w tworzeniu prognoz pogody.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne