Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Rekordowo mały zasięg arktycznego lodu morskiego.
W tym roku nowy rekord osiągnął całkowity zasięg arktycznego lodu morskiego. Maksymalnie osiągnął on 14,52 milionów km2 i jest to najmniejszy zasięg od początku pomiarów satelitarnych, czyli od 1979 roku. Poprzedni rekord padł w 2015 roku. Wtedy maksymalny zasięg lodu wynosił 14,67 milionów km2.
31 III 2016, 06:42:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Silna burza magnetyczna i zorze polarne nad Polską
Kończy się powoli burza magnetyczna, która szalała niemalże przez cały wtorek 17.03.2015. Efektem jej była zorza polarna, którą obserwowano także w Polsce. Nagłe zaburzenia pola magnetycznego są efektem koronalnych wyrzutów masy ze Słońca. Ich powodem są rozbłyski, czyli potężne eksplozje w atmosferze naszej dziennej gwiazdy. Promieniowanie elektromagnetyczne dociera do Ziemi po około 8 minutach zaś najszybsze z cząstek naładowanych po około 20 minutach. Szybsza i bardziej obfita w cząstki faza wiatru słonecznego rejestrowana jest jednak dopiero po co najmniej 20 godzinach. woj.opolskie
18 III 2015, 11:55:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
USA: Atak śnieżyc a teraz groźna odwilż
W zachodniej i środkowej Europie organizatorzy imprez zimowych nerwowo spoglądają na brak śniegu, tego brakuje nawet wysoko w górach. Dochodzi do sytuacji że ekipy reprezentacji narciarskich trenują na śniegu zeszłorocznym zmagazynowanym specjalnie na wypadek ciepłego okresu jesienno-zimowego.
21 XI 2014, 13:39:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Gwałtowne burze z gradem i ulewami nawiedziły Hiszpanię
Południowo-wschodnia Hiszpania liczy straty po gradobiciu jakie nawiedziło ten region 27. sierpnia. Jak donosiły w środę hiszpańskie media, ulice Alicante są pełne gruzu, poszatkowanych roślin, rozbitego szkła. Opadom gradu towarzyszyły opady deszczu, które podtopiły wiele ulic, zalały pola, a także spowodowały inne poważne szkody, np. w mieszkaniach obywateli Alicante.
29 VIII 2013, 13:26:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Rekord ciepła unieważniony
13 września 2012 roku Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła, że rekord ciepła 58 °C zanotowany 13 września 1922 r. w El Azizia w Libii jest nieważny.
15 IX 2012, 11:32:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Wody w oceanach najcieplejsze od 130 lat
W lipcu wody wszechoceanu były najcieplejsze od 130 lat, czyli odkąd prowadzone są pomiary temperatury wód.
21 VIII 2009, 13:34:18 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Ulewy prawie na pustyni
Kilka dni temu Jemen nawiedziła bardzo silna burza tropikalna. Przyniosła obfite opady deszczu, powodzie oraz spływy błotne. Kataklizm zniszczył ponad pół tysiąca budynków mieszkalnych. Według szacunków zginęło 40 osób. Być może zniszczeń nie było aż tyle, gdyby nie architektura miejscowych domów. Jako głównego budulca używa się bowiem skał osadowych (zarówno zwięzłych jak i sypkich), a te pod wpływem deszczu zmieniają się w błoto. Głęboki niż utworzył się zaledwie kilka dni wcześniej nad wodami Oceanu Indyjskiego, po czym skierował się na zachód. W zasadzie tego rodzaju zjawisk nie spotyka się w Jemenie na co dzień. W skali roku bowiem suma opadów atmosferycznych nie przekracza tam kilkunastu milimetrów.
26 X 2008, 11:13:50 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Miniony, długi weekend, był jednym z najtragiczniejszych pod względem skutków ekstremalnych zjawisk meteorologicznych.
20 VIII 2008, 12:20:38 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Upały, jakie od dłuższego czasu panują na południowym - wschodzie Europy spowodowały bardzo duże zagrożenie pożarami. Niebezpieczeństwo potęgują wiejące tam silne północne wiatry. Latem zeszłego roku w całej fali groźnych pożarów w tym regionie zginęło ponad 70 osób.
9 VII 2008, 07:59:52 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Wczoraj w Polsce odnotowane jedne z najwyższych wartości temperatury powietrza w ostatnim czasie. W wielu miejscach, szczególnie na zachodzie słupek rtęci przekroczył 30 stopni Celsjusza. Najcieplej było w Słubicach (33,3 st.C), tylko nieco chłodniej w Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Legnicy czy w Poznaniu – wszędzie tam ponad 31 st.C. Równie upalny dzień mieliśmy w okolicach Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Jednocześnie wyjątkowo ciepło było na Śnieżce (1603 m n.p.m.). Zanotowano tam temperaturę 20,7 st.C, a to niespełna 3 st.C mniej niż absolutne maksimum dla tego miejsca (23,6 st.C). W stosunku do niektórych odcinków Naszego Wybrzeża na wysokości ponad 1,5 km było cieplej. Możemy zatem mówić o inwersji temperatury powietrza, a więc odwróceniu normalnego trendu jej zmiany z wysokością; zwykle bowiem na każde 100 metrów wysokości temperatura obniża się na ogół od ok. 0,5 do 0,9 st.C.
4 VII 2008, 07:22:28 | Kategoria: Rekordy i anomalie
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.

1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne