Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ulewy prawie na pustyni
Ulewy prawie na pustyni
26 X 2008, 11:13:50 | Kategoria: Rekordy i anomalie

Kilka dni temu Jemen nawiedziła bardzo silna burza tropikalna. Przyniosła obfite opady deszczu, powodzie oraz spływy błotne. Kataklizm zniszczył ponad pół tysiąca budynków mieszkalnych. Według szacunków zginęło 40 osób. Być może zniszczeń nie było aż tyle, gdyby nie architektura miejscowych domów. Jako głównego budulca używa się bowiem skał osadowych (zarówno zwięzłych jak i sypkich), a te pod wpływem deszczu zmieniają się w błoto.

Głęboki niż utworzył się zaledwie kilka dni wcześniej nad wodami Oceanu Indyjskiego, po czym skierował się na zachód. W zasadzie tego rodzaju zjawisk nie spotyka się w Jemenie na co dzień. W skali roku bowiem suma opadów atmosferycznych nie przekracza tam kilkunastu milimetrów.


Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Chmury piętra średniego najczęściej składają się z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur średnich warstwowych mają budowę mieszaną - składają się z kropelek wody i kryształków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur średnich kłębiastych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne