Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

...
Osuwisko w Kolumbii spowodowało śmierć przynajmniej 17 osób.
19 kwietnia w mieście Manizales, w środkowej części Kolumbii, osuwiska spowodowane przez silne deszcze, jak donosi BBC, doprowadziły do śmierci przynajmniej 17 osób. Przynajmniej 7 innych uznaje się za zaginione.
21 IV 2017, 09:25:00 | Kategoria: Katastrofy
Trzęsienie ziemi w południowo – wschodniej Turcji.
W czwartek w południowo – wschodniej Turcji zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o magnitudzie 5,6 spowodowały zranienia przynajmniej 5 osób.
3 III 2017, 09:19:00 | Kategoria: Katastrofy
Kolejny wybuch wulkanu Etna.
Etna jest największym aktywnym wulkanem w Europie i jednym z najczęściej wybuchających wulkanów na świecie. Jest to również wulkan o najdłuższej zanotowanej erupcji. Ostatnia, choć szybko stłumiona, erupcja miała miejsce 27 lutego tego roku.
1 III 2017, 10:19:00 | Kategoria: Katastrofy
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.3.
9. Pożary w Tennessee. Pożary lasów wokół Gatlinburga w stanie Tennessee trwały do 28 listopada. Pożary doprowadziły do zamknięcia Parku Narodowego w górach Great Smoky Mountain oraz zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów. Żywioł, na tym objętym suszą obszarze, szybko się rozprzestrzeniał, dzięki porywistym wiatrom. Wiatry te przenosiły ogień na kolejne suche liście, ale również przewracały linie energetyczne, co również wywoływało nowe pożary. Żywioł spowodował śmierć 14 osób i zranił 134 osoby.
13 I 2017, 07:21:00 | Kategoria: Katastrofy
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.2.
5. Trzęsienia ziemi we Włoszech. W tym roku środkowe Włoch zostały dotknięte przez 3 trzęsienia ziemi. 24 sierpnia trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 miało swoje epicentrum 4 km od Nursji (prowincja Perugia). Po tym zdarzeniu tego samego dnia wystąpiło kilka wstrząsów wtórnych o magnitudzie 5,5. Około 300 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych, gdy wiele budynków, również z okresu średniowiecza, było niszczonych przez żywioł. Kolejny raz obszar ten został doświadczony 26 października. W ciągu dwóch godzin wystąpiły dwa trzęsienia ziemi: pierwsze o magnitudzie 5,5 miało swoje epicentrum 9 km od Nursji, a drugie o magnitudzie 6,1 i epicentrum 18 km od miasta. Po tych trzęsieniach około 40 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową.
30 XII 2016, 09:00:00 | Kategoria: Katastrofy
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.1.
1. Burza śnieżna - „Jonas”. W jeden weekend, 23 – 24 stycznia 2016 roku burza śnieżna jaka przetoczyła się przez północno – wschodnie obszary Stanów Zjednoczonych spowodowała katastrofalne w skutkach opady śniegu. W wielu miejscach opady śniegu były rekordowo wysokie. W mieście Glengary w Zachodniej Wirginii spadło wtedy najwięcej śniegu - około 107 cm. Burza śnieżna, przez wypadki samochodowe, hipotermię, zatrucia tlenkiem węgla czy nadmierny wysiłek w czasie odśnieżania, przyczyniła się do śmierci przynajmniej 49 osób.
30 XII 2016, 08:28:00 | Kategoria: Katastrofy
Trzęsienie ziemi w Japonii.
We wtorek o 6.00 czasu lokalnego w rejonie Fukushimy, w Japonii, odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 i hipocentrum 30 kilometrów pod powierzchnią ziemi (według Japońskiej Agencji Meteorologii).
22 XI 2016, 06:01:00 | Kategoria: Katastrofy
Osuwiska w Indonezji przyczyną śmierci przynajmniej 17 osób.
W niedzielę w Indonezji przy wodospadzie Dua Warna w Sumatrze Północnej, powstało osuwisko wywołane przez ulewne deszcze i powodzie. Pod gruzami znalazło się 20 studentów i 2 przewodników.
17 V 2016, 11:01:00 | Kategoria: Katastrofy
Potężne tornada siały zniszczenie w Oklahomie. Dwie osoby nie żyją.
Kilka potężnych tornad uderzyło wczoraj w stan Oklahoma. Niszczyły centralne obszary stanu. Z relacji reporterów wynika, że szerokość leja jednego z tornad wynosiła ponad 1,5 km, a padający grad miał wielkość grejfrutów. Dachy domów zostały pozrywane, a przyczepy w których mieszkają ludzie poprzewracały się. Wiele drzew został wyrwanych z korzeniami. Przynajmniej dwie osoby zginęły jednak losy niektórych osób są nieznane.
10 V 2016, 09:43:00 | Kategoria: Katastrofy
...

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne