Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rekord ciepła unieważniony
Rekord ciepła unieważniony
15 IX 2012, 11:32:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
13 września 2012 roku Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła, że rekord ciepła 58 °C zanotowany 13 września 1922 r. w El Azizia w Libii jest nieważny.

W latach 2010 - 2011 zespół klimatologów z WMO wraz z libijskim Centrum Meteorologicznym prowadzili badania historycznych obserwacji meteorologicznych. W rezultacie komisja doszła do wniosku, że błąd powstał w wyniku zatrudniewnia na stacji meteorologicznej nowego, niedoświadczonego obserwatora. Obserwator nie przeszkolony w obsłudze zapasowego instrumentu fałszywie odczytał jego wskazania, zawyżając odczyt temperatury prawdopodobnie aż o 7 °C Na podstawie tych ustaleń Komisja Klimatologii WMO unieważniła ten pomiar. W ten sposób oficjalny tytuł rekordu temperatury został zanotowany 10 lipca 1910 roku w Grenlandia Ranch (w Dolinie Śmierci) w Kaliforni i wynosi 56,7 °C.

Analiza historycznych pomiarów pogody jest niezwykle istotna dla współczesnych badań klimatu. Dane historyczne są podstawą do modelowania i prognoz zmian klimatu w skali regionalnej i światowej.

Inne rekordy
Mrozy i upały
Temperatura powietrza

Redaktor: Boss
Meteopedia
Podobnie jak obserwowaliśmy to przy powstawaniu bryzy Słońce nierównomiernie ogrzewa powierzchnię całej Ziemi. W Afryce jest gorąco, na biegunach zawsze panuje mróz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne