Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

BUFR – nowy sposób kodowania danych.
BUFR – nowy sposób kodowania danych.
19 II 2016, 13:27:00 | Kategoria: Artykuły
BUFR (Binary Universal Form for data Representation – binarny uniwersalny formularz do przedstawiania danych) został stworzony do skutecznej wymiany oraz przechowywania danych meteorologicznych, klimatologicznych i oceanograficznych.

Na początku należy zadać pytanie w jakim celu WMO koduje dane. Jest to niezbędne do wymiany informacji pomiędzy krajami i jest to najbardziej jednoznaczny i efektywny sposób ich pozyskiwania. BUFR stworzono w celu zastąpienie dziesiątek baz danych opartych na kodach meteorologicznych, takich jak SYNOP (obserwacje powierzchniowe), TEMP (sondy aerologiczne) czy zawierające dane o miesięcznych danych klimatologicznych. Te tradycyjne kody nie są w stanie sprostać coraz większej objętości i złożoności danych oraz zmieniającym się wymaganiom odbiorców danych. Aby polepszyć przepływ danych stworzono nowy rodzaj kodowania danych – BUFR.
Korzyści wynikające z używania tego formularza to między innymi możliwość przedstawiania nowych elementów danych, których nie można było przekazać w dotychczasowy sposób, takich jak poziom ozonu, czy poziom morza. Stosowanie tego formularza pozwala również na wymianę dużej ilości danych z innymi ośrodkami oraz kontrolę ich jakości, monitorowanie przepływu informacji czy przechowywanie danych w lokalnej bazie danych. Jest wydajny, ponieważ zajmuje stosunkowo niewiele przepustowości komunikacyjnej lub miejsca na dysku. Jest to również formularz zestandaryzowany, czytelny dla każdego ośrodka ze standardowym dekoderem BUFR i odpowiednimi tabelami. BUFR. Wyróżnia go również elastyczność, co oznacza, że niemal wszystkie dane mogą być zakodowane w BUFR i może on służyć do wymiany danych nawet z innymi dyscyplinami naukowymi.
Pierwsza wersja oprogramowania ECMWF BUFR została zaprojektowana na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, a zatwierdzona do użytku w listopadzie 1988 roku. Oprogramowanie BUFR zostało napisane w języku FORTRAN 77. Dostępne są wersje dla C90, VAX, IBM, Sgi, SUN, HP oraz dla wszystkich UNIX, LINUX, czy Mac OS X. Dotychczas BUFR stosowane są w USA i w Australii a w Europie w: Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, w Norwegii, Francji czy w Niemczech.
Jednym z mankamentów BUFR są trudności w poszukiwaniu specyficznych podzbiorów danych lub elementów bez uprzedniego rozkodowania całej wiadomości. Problemem jest również przystosowanie sprzętu do odczytu danych z BUFR. Aktualnie niektóre kraje np. Wielka Brytania czy Francja używają już kodowania w BUFR, a mimo to część informacji nadal kodowane jest w depeszach SYNOP. Może to wywołać chaos.
Komunikat BUFR zbudowany jest z sześciu rozdziałów, numerowanych od zera do pięciu. Sekcje 0, 1 i 5 zawierają dane statystyczne, głównie w celu identyfikacji wiadomości. Rozdział 2 jest opcjonalny i może zawierać dowolne dane w dowolnej postaci dodane przez twórcę komunikatu. Rozdział 3 zawiera sekwencję tak zwanych „deskryptorów”, które określają formę i zawartość BUFR. Sekcja 4 jest strumieniem zawierającym wartości meta-danych, według szablonu zawartego w sekcji 3.

Przykładowy BUFR:Źródło: NOAA, WMO.
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne