Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Trzęsienie ziemi w Polsce
Trzęsienie ziemi w Polsce
12 IX 2018, 08:45:00 | Kategoria: Artykuły
Tegoroczne lato nie przestaje zaskakiwać! W nocy z 15 na 16 lipca mieszkańcy Krynicy – Zdroju, Muszyny i Wojkowej mogli odczuć aż dwa wstrząsy sejsmiczne! Naukowcy z Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk zbadali to nieczęste polskie zjawisko.

Zdarzenie zarejestrowały głównie Polskie Stacje Sejsmologiczne w Niedzicy i Ojcowie. Jak podają – pierwszy wstrząs miał siłę 2,9, a drugi 2,7 stopnia w skali Richtera. Pierwszy wstrząs odnotowano o godzinie 23:19, a kolejny przed 4:00 rano.

Polska należy do krajów położonych w strefie małej aktywności tektonicznej. Zdecydowanie częściej można zarejestrować wstrząsy sejsmiczne związane z tąpnięciem w kopalni. Natomiast lipcowe trzęsienie w Małopolsce było spowodowane ruchami górotwórczymi Karpat. Odczuwalne wstrząsy w tym rejonie wystąpiły 25 lat temu, a ostatnia aktywność sejsmiczna w październiku 2009 roku. Wtedy miały miejsce słabe wstrząsy o magnitudzie M2.0.

Źródło: Polska Akademia Nauk
Meteopedia
Zjawisko to związane jest z refrakcją, czyli załamaniem światła. Światło przechodzące przez warstwy powietrza o róznej gęstości załamuje się i odchyla od swojego pierwotnego kierunku.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne