Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności

Globalne ocieplenie – dziwna anomalia na północnym Atlantyku.
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) przeanalizowała dane meteorologiczne zebrane z pierwszych ośmiu miesięcy 2015 roku i na ich podstawie wykonała mapę świata. Miejsca zaznaczone kolorem czerwonym odznaczały się wyższą od średniej temperaturą nawet o 0,84 st. C.
30 IX 2015, 10:18:00 | Kategoria: Klimat
Słona woda na Marsie – najnowsze odkrycie NASA.
NASA na wczorajszej konferencji prasowej udowodniła, że latem na powierzchni Marsa płynie słona woda. Odkrycie zostało opisane przez zespół pod kierunkiem Lujendry Ojha z Georgia Institute of Technology w artykule czasopisma „Nature Geoscience”. Naukowcy znaleźli w cyklicznie wycinanych kanałach pokłady soli, które według nich mogą tworzyć się jedynie w obecności ciekłej wody.
29 IX 2015, 11:17:00 | Kategoria: Artykuły
Krwawy księżyc, czyli Superpełnia plus całkowite zaćmienie.
Zeszłej nocy można było zaobserwować niecodzienne zjawisko zwane potocznie krwawym księżycem. Podobnie jak na początku września tarcza księżyca była większa niż zwykle, jednak już nie świeciła tak mocno. Ziemski satelita przyjął barwę czerwoną dzięki całkowitemu zaćmieniu Księżyca w perygeum, który nad ranem znajdował się w odległości 356 882 km.
28 IX 2015, 11:09:00 | Kategoria: Astronomia
Najgorsza od pięćdziesięciu lat powódź przeszła przez Japonię. Zmyte domy i zalane miasta.
Ogromna powódź przypominająca tsunami doprowadziła do ogromnych zniszczeń w północnej i wschodniej części Japonii. Tropikalny tajfun Etau zabił już trzy osoby. Zanotowano też dwadzieścia siedem osób rannych.
11 IX 2015, 13:12:00 | Kategoria: Dla Turystów
Gwałtowne burze na Sycylii. Wąskie uliczki zmienione w rwące rzeki.
We wtorek i środę przez Sycylię i Kalabrię przeszła gwałtowna burza, która doprowadziła do zalania miast Taormina i Giardini Naxos. Spadło wtedy około 100 l/mkw wody. Tak niebezpieczny front był spowodowany przez głęboki niż śródziemnomorski.
10 IX 2015, 12:09:00 | Kategoria: Katastrofy
Odkryto nową neolityczną budowle.
W Wielkiej Brytanii uczeni odkryli olbrzymie głazy podobne do tych z Stonehenge, które są ułożone w linii prostej i mogą pochodzić nawet sprzed czterech i pół tysiąca lat. Olbrzymie kamienie, pogrążone do metra pod ziemią, znajdują się trzy kilometry od sławnego Stonehenge.
9 IX 2015, 11:15:00 | Kategoria: Ciekawostki
Zorza polarna nad Polską. Bardzo silna burza magnetyczna.
Większość ludzi sądzi, że zorze polarne można obserwować jedynie w Skandynawii i innych obszarach leżących powyżej koła podbiegunowego. Dziś mogli się przekonać, że zjawisko to występuje również w miejscach o niższych szerokościach geograficznych.
8 IX 2015, 11:12:00 | Kategoria: Astronomia
Migracje śmieci - symulacja NASA.
Na świecie jest pięć miejsc, w których gromadzą się śmieci wrzucane do oceanu. NASA przeprowadziła symulację, dzięki której przedstawiła w jaki sposób odpady przemieszczają się. Przedstawione na mapie drogi, którymi poruszają się śmieci pokrywają się ze stałymi prądami oceanicznymi.
7 IX 2015, 10:05:00 | Kategoria: Ciekawostki
Wciąż rosnący poziom mórz i oceanów – zagrożenie dla nadbrzeżnych metropolii.
Naukowcy z NASA ostrzegają, że poziom mórz na całym świecie ma wzrosnąć o co najmniej jeden metr w ciągu następnych 100-200 lat. Wiąże się to z ogromnym zagrożeniem dla takich miast jak Tokio, Singapur czy Floryda.
4 IX 2015, 10:22:00 | Kategoria: Artykuły
Europejskie susze. Skutki dla ludzi i środowiska.
Już oficjalnie wiadomo, że Europa doświadczyła tego lata poważnej suszy, która miała znaczny wpływ na ludzi i środowisko. The European Drought Obserwatory przeanalizowało wielkości opadów i wysokości temperatury w czerwcu i lipcu 2015 r. i na ich podstawie oświadczyło, że Europa odczuła w tym czasie jedną z bardziej dotkliwych susz.
3 IX 2015, 11:23:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Meteopedia
Mgła adwekcyjna jest zawiesiną drobnych kropelek wody, tworzącą formę podobną do chmury, ograniczającą widzialność, lecz mającą bezpośredni kontakt z powierzchnią gruntu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne