Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Migracje śmieci - symulacja NASA.
Migracje śmieci - symulacja NASA.
7 IX 2015, 10:05:00 | Kategoria: Ciekawostki
Na świecie jest pięć miejsc, w których gromadzą się śmieci wrzucane do oceanu. NASA przeprowadziła symulację, dzięki której przedstawiła w jaki sposób odpady przemieszczają się. Przedstawione na mapie drogi, którymi poruszają się śmieci pokrywają się ze stałymi prądami oceanicznymi.


Wody naszej planety są pełne śmieci. Ludzie na całym świecie wyrzucają odpady do rzek, jezior, mórz lub bezpośrednio do oceanów. NASA chcąc pokazać w jaki sposób przemierzają kulę ziemską wpuściła do oceanu specjalne czujniki, dzięki którym mogła zobrazować drogi i miejsca gromadzenia się śmieci.

Naukowcy oszacowali, że nasze oceany zawierają nawet od 100 do 142 milionów ton śmieci, z czego około 70% opada na dno, a jedna trzecia dryfuje lub jest wyrzucana na plaże. Odkryli również Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, która już 15lat temu była wielkości Teksasu.

Odpady przemieszczają się nie tylko dzięki prądom morskim, ale również w żołądkach zwierząt.
Poniżej zdjęcie przedstawiające szkielet ptaka wypełniony plastikowymi zakrętkami, opakowaniami, linami i żyłkami wędkarskimi.
Wyrzucane do oceanu szklane butelki umożliwiły powstanie tzw. szklanej plaży, którą tworzą zaokrąglone kawałki kolorowego szkła. Zostały one tak obrobione przez fale, że przypominają otoczaki.
Poniżej zdjęcie przedstawiające szklaną plażę w Fort Bragg w Kalifornii.Źródło: www.dw.com
www.natemat.p
Meteopedia
skupiająca 189 państw, powstała z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization - IMO) założonej w 1873 r. Od 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne