Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Migracje śmieci - symulacja NASA.
Migracje śmieci - symulacja NASA.
7 IX 2015, 10:05:00 | Kategoria: Ciekawostki
Na świecie jest pięć miejsc, w których gromadzą się śmieci wrzucane do oceanu. NASA przeprowadziła symulację, dzięki której przedstawiła w jaki sposób odpady przemieszczają się. Przedstawione na mapie drogi, którymi poruszają się śmieci pokrywają się ze stałymi prądami oceanicznymi.


Wody naszej planety są pełne śmieci. Ludzie na całym świecie wyrzucają odpady do rzek, jezior, mórz lub bezpośrednio do oceanów. NASA chcąc pokazać w jaki sposób przemierzają kulę ziemską wpuściła do oceanu specjalne czujniki, dzięki którym mogła zobrazować drogi i miejsca gromadzenia się śmieci.

Naukowcy oszacowali, że nasze oceany zawierają nawet od 100 do 142 milionów ton śmieci, z czego około 70% opada na dno, a jedna trzecia dryfuje lub jest wyrzucana na plaże. Odkryli również Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, która już 15lat temu była wielkości Teksasu.

Odpady przemieszczają się nie tylko dzięki prądom morskim, ale również w żołądkach zwierząt.
Poniżej zdjęcie przedstawiające szkielet ptaka wypełniony plastikowymi zakrętkami, opakowaniami, linami i żyłkami wędkarskimi.




Wyrzucane do oceanu szklane butelki umożliwiły powstanie tzw. szklanej plaży, którą tworzą zaokrąglone kawałki kolorowego szkła. Zostały one tak obrobione przez fale, że przypominają otoczaki.
Poniżej zdjęcie przedstawiające szklaną plażę w Fort Bragg w Kalifornii.



Źródło: www.dw.com
www.natemat.p
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne