Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Najgorsza od pięćdziesięciu lat powódź przeszła przez Japonię. Zmyte domy i zalane miasta.
Najgorsza od pięćdziesięciu lat powódź przeszła przez Japonię. Zmyte domy i zalane miasta.
11 IX 2015, 13:12:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ogromna powódź przypominająca tsunami doprowadziła do ogromnych zniszczeń w północnej i wschodniej części Japonii. Tropikalny tajfun Etau zabił już trzy osoby. Zanotowano też dwadzieścia siedem osób rannych.

Lokalne władze wydały trzeci stopień ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi oraz kazały mieszkańcom opuścić domy i znaleźć bezpieczne schronienie. Dwadzieścia sześć osób nie wróciło jeszcze do miejsca zamieszkania.

W środę i czwartek silne opady doprowadziły na wschodzie Japoni do co najmniej 60 osuwisk. Spadło wtedy około 488 mm wody. Tysiące osób zostały bez dachu nad głową.Do tej pory ewakuowano ponad 400 tysięcy osób, a około 880 nadal czeka na pomoc. Ponad milion osób dostało polecenie opuszczenia niebezpiecznych okolic ze względu na szybko podnoszące się wody.
TEPCO informuje, że tajfun Etau uszkodził zabezpieczenia elektrowni atomowej Fukushima, która została zamknięta w 2011r. Mimo to powódź spowodowała wyciek do oceanu setek ton radioaktywnej wody.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne