Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Słona woda na Marsie – najnowsze odkrycie NASA.
Słona woda na Marsie – najnowsze odkrycie NASA.
29 IX 2015, 11:17:00 | Kategoria: Artykuły
NASA na wczorajszej konferencji prasowej udowodniła, że latem na powierzchni Marsa płynie słona woda. Odkrycie zostało opisane przez zespół pod kierunkiem Lujendry Ojha z Georgia Institute of Technology w artykule czasopisma „Nature Geoscience”. Naukowcy znaleźli w cyklicznie wycinanych kanałach pokłady soli, które według nich mogą tworzyć się jedynie w obecności ciekłej wody.


Kanały znajdują się w równikowych rejonach Marsa. Odkryto je w 2011 roku i stwierdzono, że powstały wskutek płynącej wody. Naukowcy przypuszczali, że uwodniona sól pojawia się na powierzchni w cieplejszych miesiącach i znika zimą. Nie byli jednak w stanie tego udowodnić. Aż do wczoraj.

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, Ojha i jego współpracownicy mogli opracować dane z pojedynczych pikseli. Po zestawieniu tych obserwacji ze zdjęciami powierzchni Marsa, okazało się że obszar, na którym pojawia się sygnał o uwodnionej soli idealnie pokrywa się z miejscem występowania najszerszych kanałów. Sygnał ten był rejestrowany przez spektrometr CRISM, który dzięki analizie promieniowania odbitego od powierzchni Marsa potrafi określić jakie minerały na niej występują. W rejonach kanałów zauważono sygnał informujący o obecności chloranu magnezu, nadchloranu magnezu i nadchloranu sodu.


Krater Hale’a ze śladami po płynącej wodzie zaznaczonymi ciemnymi liniami. Nieprawdziwe kolory zdjęcia powstały po nałożeniu obrazu ze spektrometru CRISM na cyfrowy model terenu.

Ojha twierdzi, że podtrzymanie istnienia organizmów żywych na Czerwonej Planecie zależy od intensywności zasolenia wody. Nieznaczna ilość soli umożliwia rozwój życia podobnego do tego co na Ziemi.

Źródło: www4.rp.pl
www.losyziemi.pl
Meteopedia
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów, dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury, ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne