Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Europejskie susze. Skutki dla ludzi i środowiska.
Europejskie susze. Skutki dla ludzi i środowiska.
3 IX 2015, 11:23:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Już oficjalnie wiadomo, że Europa doświadczyła tego lata poważnej suszy, która miała znaczny wpływ na ludzi i środowisko. The European Drought Obserwatory przeanalizowało wielkości opadów i wysokości temperatury w czerwcu i lipcu 2015 r. i na ich podstawie oświadczyło, że Europa odczuła w tym czasie jedną z bardziej dotkliwych susz.

Na całym kontynencie zanotowano nie tylko niedobór opadów, ale także ogromne anomalie termiczne. W lipcu występowały fale upałów, które były cieplejsze i dłuższe niż średnie. Wszystko za sprawą powietrza napływającego znad północnej Afryki.

Susza zagroziła głównie produkcji rolnej. Wysoka temperatura dogłębnie wysuszyła glebę oraz rośliny. Suche lasy były bardziej podatne na ataki owadów i rozprzestrzeniające się pożary, jak ten w Grecji przedstawiony na fotografii poniżej.


Wysokie temperatury i brak opadów doprowadził do alarmowo niskich stanów wód w rzekach. Zmniejszyła się produkcja energii wodnej, a śródlądowy transport wodny, w niektórych miejscach, został całkowicie zamknięty.


Występująca susza miała także pozytywne skutki. Głównie w turystyce zaobserwowano wzrost aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki pięknej upalnej pogodzie ludzie chętnie korzystali z wypoczynku nad morzem lub jeziorem. Wysokie nasłonecznienie umożliwiło także wykształcenie się nowych odmian winogron.

We Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Czechach, w krajach Beneluksu i we Włoszech było 30 dni, w których odnotowano temperaturę wyższą niż 30 stopni Celcjusza. Rekord w ilości dni z tak wysoką temperaturą padł w Hiszpanii, gdzie 30 stopniowy upał notowano przez 40 dni.

Suche pola w Hiszpanii. Źródło: http://www.dw.com

Meteopedia
Atmosfera to zewnętrzna, gazowa powłoka Ziemi. Charakteryzuję się znaczną złożonością oraz zróżnicowaniem pionowym.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne