Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wciąż rosnący poziom mórz i oceanów – zagrożenie dla nadbrzeżnych metropolii.
Wciąż rosnący poziom mórz i oceanów – zagrożenie dla nadbrzeżnych metropolii.
4 IX 2015, 10:22:00 | Kategoria: Artykuły

Naukowcy z NASA ostrzegają, że poziom mórz na całym świecie ma wzrosnąć o co najmniej jeden metr w ciągu następnych 100-200 lat. Wiąże się to z ogromnym zagrożeniem dla takich miast jak Tokio, Singapur czy Floryda.Steve Nerem z Uniwersytetu Kolorado w Boulder twierdzi, że poziom morza na pewno podniesie się o co najmniej jeden metr i będzie miał znaczący wpływ na cały świat, ale nie umie powiedzieć kiedy dokładnie to nastąpi. Wiadomo jedno, jest to bardzo powolny proces, który stopniowo oddziałuje na nadbrzeżne miasta.

Michael Freilich, dyrektor Wydziału Nauki NASA Ziemi powiedział, że gdy poziom morza znajdzie się o metr wyżej od obecnego, nisko położone miasta w USA, takie jak Floryda, znikną z mapy świata. Dotyczy o także Singapuru, Tokio i niektórych państw Pacyfiku.

Freilich dodaje, że ponad 150 milionów ludzi, z czego w większości w Azji, mieszka w odległości jednego metra od obecnego poziomu morza. To pozwala wyobrazić sobie jak poważne są skutki wciąż podnoszącego się stanu wód morskich i ile istnień może przez to ucierpieć.

Naukowcy twierdzą, że za wzrost poziomu morza są odpowiedzialne trzy źródła. Pierwszym jest ocieplenie wód oceanu, drugim topnienie lodu z Grenlandii i pokryw lodowych Antarktyki, a trzecim jest woda z topniejących lodowców górskich, która rzekami spływa do morza.

Z badań NASA wynika, że do końca stulecia stan wód morskich i oceanicznych wzrośnie od jednego do trzech metrów. Są to jednak wyniki z 2013 roku, obecnie naukowcy szacują, że poziom mórz może podnieść się jeszcze bardziej niż podawali dwa lata temu.

źródło: http://www.dw.com/
Ciekawy link:
http://flood.firetree.net/
Meteopedia
Izobara - linia na mapie łącząca punkty o jednakowej wartości ciśnienia atmosferycznego w danym momencie czasowym, zredukowanego do poziomu morza.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne