Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Globalne ocieplenie – dziwna anomalia na północnym Atlantyku.
Globalne ocieplenie – dziwna anomalia na północnym Atlantyku.
30 IX 2015, 10:18:00 | Kategoria: Klimat
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) przeanalizowała dane meteorologiczne zebrane z pierwszych ośmiu miesięcy 2015 roku i na ich podstawie wykonała mapę świata. Miejsca zaznaczone kolorem czerwonym odznaczały się wyższą od średniej temperaturą nawet o 0,84 st. C.


Wyniki zgromadzone przez NOAA są dowodem na to, że okres styczeń-sierpień 2015 był najcieplejszy w historii pomiarów. Ostatni rekord zanotowano 2010 roku, ale wtedy średnia temperatura była tylko o 0,1 st. C powyżej średniej.

Prawie na całej kuli ziemskiej odnotowano wzrost średniej temperatury, ale w jednym miejscu naukowcy zauważyli pewną anomalię, którą na swojej mapie zaznaczyli na niebiesko. Kolor ten wskazywał obszar północnego Atlantyku, na którym średnia temperatura z okresu styczeń-sierpień była niższa od średniej wyliczonej z danych z XX wieku.

Taka sytuacja jest spowodowana zaburzeniem cyrkulacji wody w Oceanie Atlantyckim. Zwykle zimna woda z rejonów okołobiegunowych opada na dno i przemieszcza się w stronę równika, na jej miejsce wpływają ciepłe wody z okolic Zatoki Meksykańskiej. Ten cykl został jednak zaburzony przez wody dostarczane do oceanu z intensywnie topniejących lodowców, które charakteryzują się innymi właściwościami.

Chłodny obszar z jednej strony zaprzecza globalnemu ociepleniu, ze względu na niższą od średniej wieloletniej średnią temperaturę powierza, ale z drugiej jego powstanie było związane właśnie ze zmianą klimatu. Anomalia na północnym Atlantyku jest powiązana z ociepleniem klimatu poprzez topniejące lodowce, których wody przyczyniły się do zaburzenia cyrkulacji.

Źródło: weather.com, NOAA
Meteopedia
Na potrzeby synoptyki stworzono klasyfikację obejmującą 14 gatunków chmur.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne