Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zorza polarna nad Polską. Bardzo silna burza magnetyczna.
Zorza polarna nad Polską. Bardzo silna burza magnetyczna.
8 IX 2015, 11:12:00 | Kategoria: Astronomia
Większość ludzi sądzi, że zorze polarne można obserwować jedynie w Skandynawii i innych obszarach leżących powyżej koła podbiegunowego. Dziś mogli się przekonać, że zjawisko to występuje również w miejscach o niższych szerokościach geograficznych.



Już od kilku godzin trwa silna burza geomagnetyczna, której siła wynosi nawet G4. Wiatr słoneczny z dziury koronalnej oraz koronalny wyrzut masy oddziałuje na ziemską magnetosferę i dzięki niemu na niebie nad Polską możemy podziwiać zorze.

Burza magnetyczna powoduje nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Zaburzenia te mogą doprowadzić do uszkodzenia niektórych urządzeń elektrycznych. Na szczęście anomalie występujące nad Polską nie są aż tak groźne. Możemy jednak zauważyć niewielkie problemy z telefonami komórkowymi.

Prognozy NOAA i NASA nie zapowiadały tak silnych burz, które miejscami sięgały Kp8. Dzięki takiej mocy i utrzymaniu się wskaźnika Bz na polaryzacji południowej zorze polarne możemy obserwować w większej części naszego kraju.

Poniższy wykres przedstawia aktualną siłę zmian pola magnetycznego.

Meteopedia

Nefometr sferyczny zwierciadlany to instrument meteorologiczny służący do pomiaru stopnia zachmurzenia. Przyrząd oraz metodykę pomiaru przygotował M.L.Besson.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne