Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Artykuły

...
...
Coraz bardziej zielona Arabia Saudyjska
Znana z piaszczystych i gorących pustyń Arabia Saudyjska jest coraz bardziej zielona. Nie chodzi tu bynajmniej o zielonawy odcień waluty w której rozliczane są transakcje cennego surowca, a o roślinność na polach uprawnych. Arabia Saudyjska to nie tylko głębokie odwierty ropy i gazu ziemnego. Okazuje się, że kraj ten leży na zasobnych w słodką wodę warstwach wodonośnych. Powstały one w okresie epoki lodowcowej ok 100 tyś lat temu. Europa w znacznej części skuta była wtedy lodem, natomiast Sahara i obszar Półwyspu Arabskiego był zasilany sporą ilością opadów na którym występowała bogata roślinność. Klimat jednak powoli się ocieplał a nieprzepuszczalne warstwy skalne zasobne w wodę, przekrył pustynny piasek.
3 IV 2012, 10:25:00 | Kategoria: Artykuły
Wiosenny, ciepły weekend i pierwsze burze!
Pogoda w miniony weekend dopisała! Po za Wybrzeżem w całym kraju było ciepło i słonecznie. Sobota okazała się nieco cieplejsza niż niedziela. Izoterma 20 st C objęła swym zasięgiem zachodnią centralną i południową Polskę. Najwyższą wartość temperatury maksymalnej wskazał termometr w Opolu i w Słubicach 22.4 st C. Na wschodzie Polski temperatura wzrosła do 17 - 18 st C. Najzimniej było na północy kraju. W Suwałkach i Olsztynie ok. 16 st C. Na Wybrzeżu Słowińskim temperatura nie w sobotę nie przekroczyła 10 st C, w Łebie temperatura wrosła niewiele ponad 7 st C.
18 III 2012, 22:18:00 | Kategoria: Artykuły
Prąd morski kieruje śmieci w kierunku USA
11 marca minie rok, od jednego z najstraszniejszych żywiołów natury, jakie widziała cywilizacja człowieka. W relacjach telewizyjnych mogliśmy z niedowierzaniem śledzić postępujące zniszczenia, jakie niosła ze sobą śmiercionośna fala tsunami. Słona woda Pacyfiku wdarła się nawet 10 km wgłąb Japonii. Zginęło ponad 15 tysięcy osób.
6 III 2012, 11:00:00 | Kategoria: Artykuły
Serce Australii -  święta góra Aborygenów Uluru
Ogromna formacja skalna o rdzawo-czerwonawym kolorze, wznosząca się nad rozległym pustkowiem centralnej Australii, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Australii. Mowa oczywiście o Uluru, górze która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
30 I 2012, 11:48:00 | Kategoria: Artykuły
Opuszczone osady grenlandzkich Wikingów
Pomimo, iż koniec cywilizacji wikingów na Grenlandii, prawdopodobnie pozostanie owiany tajemnicą na zawsze, to od czasu odkrycia przez Eskimosów wystających z lodu, prastarych rzeźbionych drągów, zaczęło się zainteresowanie tematem „Zachodniej cywilizacji”, bo tak nazywano Vesterbygden. Miejsce to znajduje się na krawędzi pokrywy lodowej fiordu Ameralik, około 100 km w głąb lądu od Cieśniny Davisa oddzielającej Grenlandię od kanadyjskiej Ziemi Baffina.
3 VI 2011, 11:44:00 | Kategoria: Artykuły
Jak zachować się podczas burzy?
Sezon burzowy rozpoczął się na dobre, tak więc dziś przedstawiamy kilka porad jak powinniśmy zachować się podczas burzy, bo coraz częściej o tym zapominamy. Jednak na wstępie zapoznajmy się z genezą burz.
1 VI 2011, 12:34:00 | Kategoria: Artykuły
Efekt wyładowania w samolot?
No cóż, statki powietrzne podobnie jak inne przedmioty nie są uprzywilejowane, tak więc i one są narażone na uderzenie pioruna. Rzecz jasna prawdopodobieństwo zwiększa się w miarę przemieszczania się w pobliżu obszarów burzowych. Trajektorie wyładowań są rozmaite, mogą występować wewnątrz chmur, pomiędzy nimi a także między chmurą burzową a ziemią.
14 IV 2011, 15:02:00 | Kategoria: Artykuły
Pierwiośnie czyli wczesna wiosna –  jak przyroda budzi się do życia?
Pierwsza połowa kwietnia to okres w którym świat zwierząt i roślin wchodzi w kolejny po zaraniu wiosny okres fenologiczny, zwany pierwiośniem. Pory fenologiczne nie są wyznaczane przez daty w kalendarzu jak np. początki miesięcy czy święta. Terminy te wyznaczane są przez biotop czyli środowisko przyrodnicze. Świat roślin i zwierząt budzi się do życia w swoim właściwym porządku.
8 IV 2011, 10:58:00 | Kategoria: Artykuły
Wypalanie trawy
Brak opadów i pokrywy śnieżnej, wiatr oraz nocne przymrozki spowodowały, że zeszłoroczna roślinność jest wysuszona i stanowi doskonałe podłoże palne. Ponad 90% pożarów traw powstaje na skutek podpalenia, które wynikają z przeświadczenia, że spalanie roślinności poprawi jakość gleby.
9 III 2011, 12:11:39 | Kategoria: Artykuły
O nawilżaczach powietrza, roślinach doniczkowe i klimatyzacji czyli Bioklimat Polski cz. 4
W 3 części poruszaliśmy tematykę klimatu pomieszczeń zamkniętych i ten temat będziemy kontynuować w części 4 naszego cyklu artykułu dotyczącego bioklimatu Polski. W niniejszym artykule zostanie poruszona tematyka urządzeń których celem jest polepszenie warunków „klimatycznych” panujących w naszym mieszkaniach, miejscach pracy itd.
28 I 2011, 11:46:00 | Kategoria: Artykuły
...
...
Meteopedia
Kontynentalna masa powietrza kształtuje się nad rozległymi obszarami lądowymi. Podstawową jej cechą jest niewielka wilgotność. Latem jest cieplejsza niż masa morska, a chłodniejsza w sezonie zimowym, w tej samej strefie szerokości geograficznej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne