Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wypalanie trawy
Wypalanie trawy
9 III 2011, 12:11:39 | Kategoria: Artykuły

Brak opadów i pokrywy śnieżnej, wiatr oraz nocne przymrozki spowodowały, że zeszłoroczna roślinność jest wysuszona i stanowi doskonałe podłoże palne. Ponad 90% pożarów traw powstaje na skutek podpalenia, które wynikają z przeświadczenia, że spalanie roślinności poprawi jakość gleby.

Wypalanie trawy stosowane jako zabieg rolniczy było od zarania dziejów i wciąż utrzymuje się w wielu regionach świata, tracąc jednak na znaczeniu, wraz z rozwojem kultury i techniki rolnej. W takich krajach jak Polska jest tanim i łatwym sposobem pozbycia się chwastów i nasion oraz użyźniania gleby. Jednak zabieg ten niesie za sobą więcej szkód niż pożytku.

Ogień powoduje wyjałowienie gleby, giną w niej zwierzęta, a do atmosfery emitowane są trujące związki chemiczne. Podczas pożaru niszczone są niezbędne dla żyznej gleby materie organiczne, w wyniku czego zostaje spowolniony proces tworzenia poziomu próchnicy. W trakcie spalania, redukcji i wyparowaniu ulegają związku azotu, a związki potasu i fosforu pozostają w popiele. Część soli mineralnych pozostających w popiele może być wywiewana przez wiatr, a przy opadach deszczu spłukiwane do rzek i jezior. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na obszary leśne oraz zabudowania gospodarcze, powodując straty materialne. Każdego roku w Polsce z powodu pożarów traw ginie od kilku do kilkunastu osób. Gęsty dym z z pożarów przy drogach ogranicza również widoczność na drogach kierowcom.

Wypalanie to także zaangażowanie sił i środków straży pożarne. Godzina jednej takiej akcji to koszt około 500 zł.

Polskie prawo zabrania wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych itd. i podlega każe aresztu albo karą grzywny do 5000 zł. Wywołanie pożaru, który może zagrażać życiu lub zdrowiu innych osób albo mienia w wielkich rozmiarach, może grozić karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne