Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Artykuły

...
Słupy świetlne nad moskiewskim niebem
W pierwszym tygodniu nowego roku Rosjanie mieszkający w Moskwie mogli zobaczyć niesamowite zjawisko świetlne. Na niebie pojawiły się różnokolorowe słupy świetlne.
8 I 2015, 10:38:00 | Kategoria: Artykuły
Trzy siostry- śmiertelne niebezpieczeństwo na pełnym morzu
Tragiczne informacje o zatonięciu u północnych wybrzeży Szkocji cementowca z 7 osobową załogą, złożoną głównie z Polaków, stało się przez kilka dni pierwszoplanowym tematem serwisów informacyjnych. Nagłośniona katastrofa sprawiła, że wiele osób zadało sobie pytanie. Jak to możliwe, że w dobie technologi opartych o informacje nawigacyjne z satelitów GPS czy GLONASS, oraz zaawansowanego systemu alarmowego GMDSS tonie statek i nikt o tym nie wie. Przecież katastrofa wydarzyła się w miejscu, gdzie przepływa wiele jednostek. Nie nadano nawet głosowej komendy MAYDAY.
7 I 2015, 10:00:00 | Kategoria: Artykuły
Tajemnicze zjawiska świetlne.
Wyładowania atmosferyczne są Wam wszystkim doskonale znane. Mają one również swój podział: ze względu na kształt (pioruny płaskie, wstęgowe, perełkowe oraz kuliste), a także ze względu na sposób zaistnienia - wyładowania międzychmurowe, chmura-ziemia oraz najrzadziej obserwowane chmura-jonosfera. Jak na razie, błyskawice te są najmniej poznane, choć występują dość często. W ostatnich latach zjawisko to jest obiektem badań wielu specjalistów, na podstawie których stwierdzono, iż charakter wyładowań chmura-jonosfera różni się od tych chmurowych i doziemnych. Należą zatem do grupy, którą możemy traktować jako chwilowe zjawiska świetlne towarzyszące chmurom burzowym - Transient Luminous Events. Trwają zaledwie ułamek sekundy – 17 ms (milisekund). Wyładowania tego typu zachodzą na obszarze między wierzchołkiem chmury burzowej a warstwą jonosfery. Pojawiają się bezpośrednio po zwykłym wyładowaniu, ale nie po każdym. Występują wysoko ponad chmurami, sięgając nawet wysokości 90 km. W budowie przypominają odwrócony stożek, snop światła, czasem również pierścień.
10 X 2014, 13:46:00 | Kategoria: Artykuły
Plastik, plastik wszędzie!
W latach 50 XX wieku, gdy rozpoczęto masową produkcję wyrobów plastikowych, nikt nie mógł przypuszczać, że wystarczy zaledwie pół wieku, by świat zaczął w nich tonąć. Dziś, obecność produktów plastikowych w naszym życiu codziennym jest tak oczywista jak fakt, że wyrobem miodu zajmują się pszczoły.
23 IX 2014, 12:50:00 | Kategoria: Artykuły
Obserwacja odległych planet? Zobacz co wymyślili inżynierowie z NASA
Sporo trzeba się nagłowić żeby strzelić kilka fotek planetom spoza Układu Słonecznego. Problemem jest jednak światło emitowane przez gwiazdy, które działa jak szum zakłócający odbiór pożądanego obrazu. Wygląda to mniej więcej tak jakbyśmy chcieli obserwować przelot ptaka albo samolotu, patrząc "pod Słońce" a ostrość światła nam to ogranicza lub nawet uniemożliwia. http://rt.com/news/nasa-exoplanets-stars-telescope-173/
26 III 2014, 12:14:00 | Kategoria: Artykuły
Śmiertelny wirus gorączki krwotocznej w Gwinei.
Przerażający widok służb medycznych ubranych w szczelne kombinezony zbierający ciała zmarłych, takie zdjęcia obiegają agencje prasowe na całym świecie. Od początku lutego w południowej części Gwinei śmiertelnym wirusem zaraziło się 87 osób z czego 61 zmarło. Badania laboratoryjne przeprowadzone w francuskim Lyonie potwierdziły najgorsze obawy, za śmierć odpowiedzialny jest charakteryzujący się dużym wskaźnikiem śmiertelności wirus Ebola.
25 III 2014, 12:38:00 | Kategoria: Artykuły
1 300 razy większy od Słońca, żółty nadolbrzym HR 5171A.
Dzięki możliwościom bardzo dużych teleskopów umieszczonych w obserwatorium Paranal w Chilijskich Andach, europejscy naukowcy z ESO zidentyfikowali największego w naszej galaktyce żółtego nadolbrzyma. HR 5171A, bo taką nazwę otrzymał ten gigant, jest jedną z 10 największych tego typu gwiazd odkrytych w ogóle. Jest on 1300 razy większy i milion razy jaśniejszy od Słońca.
17 III 2014, 13:29:00 | Kategoria: Artykuły
Zima trzyma a rzeki powoli pokrywa lód
Zima bez wątpienia spóźniła się przynajmniej o półtora miesiąca, ale jak już przyszła to z siłą odpowiednią dla przełomu stycznia i lutego. Najsurowszą z czterech pór czuć nie tylko w powietrzu, ale także i w wodach rzek. Obserwatorzy wodowskazowi w północno-wschodniej Polsce notują Śryż i/lub lód brzegowy na większości rzek dorzecza Wisły.
28 I 2014, 12:53:00 | Kategoria: Artykuły
Co takiego odpowiada za fenomen tegorocznej zimy?
Anomalie termiczne tej zimy są na tyle zauważalne, że temat pogody stał się jednym z czołowych zainteresowań dziennikarzy. Nic w tym zresztą dziwnego, gdyż nawet niezbyt spostrzegawczy obserwator zauważy, że coś jest nie tak. Nawet w górach jest na tyle ciepło, że ciężko o naturalny śnieg. Bardzo aktywny Atlantyk jest polem do rozwoju niezwykle głębokich i rozległych niżów. Ich ogromna dynamika jest problemem dla mieszkańców Wysp Brytyjskich, gdzie wichury i ulewy są przyczyną poważnych powodzi i podtopień. Zimy nie ma nawet w mroźnej o tej porze Moskwie. Anomalia temperatury w okresie 29.12.2013-04.01.2014
8 I 2014, 09:30:00 | Kategoria: Artykuły
Wpływ wzmożonej aktywności wulkanicznej na klimat Ziemi
W ostatnich tygodniach zauważamy wzmożoną aktywność wulkanów. Może to budzić niepokój, biorąc pod uwagę wpływ pyłów i dymów wulkanicznych na klimat.
29 XI 2013, 14:30:00 | Kategoria: Artykuły
...
Meteopedia
Tylna część niżu to jeden z podstawowych obszarów, obok ciepłego wycinka (sektora), jakie wydziela się w obrębie układu niskiego ciśnienia.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne