Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

1 300 razy większy od Słońca, żółty nadolbrzym HR 5171A.
1 300 razy większy od Słońca, żółty nadolbrzym HR 5171A.
17 III 2014, 13:29:00 | Kategoria: Artykuły


Dzięki możliwościom bardzo dużych teleskopów umieszczonych w obserwatorium Paranal w Chilijskich Andach, europejscy naukowcy z ESO zidentyfikowali największego w naszej galaktyce żółtego nadolbrzyma. HR 5171A, bo taką nazwę otrzymał ten gigant, jest jedną z 10 największych tego typu gwiazd odkrytych w ogóle. Jest on 1300 razy większy i milion razy jaśniejszy od Słońca.

Nadolbrzym znajduje się 12 000 lat świetlnych od Ziemi i może być widziany gołym okiem. Żółte nadolbrzymy są ekstremalnie rzadkimi obiektami. W Galaktyce Mlecznej Drogi jest ich około tuzina.


szron

 HR-5171 A to najjaśniejsza gwiazda tuż poniżej centrum tego obrazu.

Generalnie jest to dość niestabilna faza przejściowa, prowadząca zwykle do przekształcenia w błękitnego lub czerwonego nadolbrzyma – w zależności od zawartości pierwiastków, uczestniczących w przemianach jądrowych tych gwiazd. Do tej pory uważa się, że tylko nieliczne nadolbrzymy mogą spędzić dość długi czas w tej przejściowej fazie żółtego nadolbrzyma.

Gwiazdy te mogą w rzadkich przypadkach wybuchać jako supernowe. Dotychczas zaobserwowano tylko kilka takich supernowych; najczęściej nadolbrzymy wybuchają jako supernowe, gdy są w fazie błękitnego nadolbrzyma (czyli gorętsze) lub w fazie czerwonego nadolbrzyma (czyli chłodniejsze).

HR 5171A jest 50 razy większy niż czerwony nadolbrzym Betelgeza w konstelacji Oriona. Badania nad odkryciem przeprowadził zespól naukowców pod kierownictwem Oliviera Chesneau. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

Co ciekawe astronomowie w najbliższej przyszłości mogą mięć na ten temat jeszcze inne zaskakujące rewelacje, bowiem niewykluczone że żółty nadolbrzym jest systemem zbudowanym z dwóch gwiazd, i HR 517A ma towarzysza HR 517B, obie te gwiazdy są tak blisko siebie że tworzą jedną całość rozgrzaną do 5000 st C.


szron
Artystyczna wizja systemu żółtego nadolbrzyma HR 517A i HR 517B
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia



















Ważniejsze wydarzenia z historii badań pogody i klimatu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne