Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności

...
Pierwszy dzień jesieni
23 września o godzinie 10.21 Słońce przeszło ze znaku Panny w znak Wagi. Teoretycznie oznacza to okres w którym długość trwania dnia jest równa długości nocy. W rzeczywistości taki moment nastąpi dopiero 25/26 września. Wszystko przez atmosferę, która stwarza zjawisko załamania światła, a więc refrakcji. Przez całą jesień następować będzie skracanie dnia a wydłużanie nocy, potrwa to aż do 22 grudnia. Efektem dużych różnic oświetlenia Ziemi jest tzw. zmiana czasu, która nastąpi w ostatnią niedzielę października. Wtedy cofniemy wskazówki zegarów o jedną godzinę, przechodząc w czas zimowy CET.
23 IX 2015, 15:56:00 | Kategoria: Astronomia
Cyklony Tropikalne: Aktywny Pacyfik, uśpiony Atlantyk
Zarówno na Atlantyku jak i Pacyfiku trwa szczyt sezonu cyklonów tropikalnych. Te najintensywniejsze energetycznie zjawiska cechujące atmosferę powstają w specyficznych warunkach, które sprzyjają organizacji dostatecznie silnych chmur burzowych, te w dość jednorodnym polu ciśnienia, zaczynają zasysać wilgoć znad ciepłych wód oceanu. Jednym z warunków powstania takiego układu jest temperatura wody, która musi osiągnąć 26 st C do 50 m głębokości.
8 IX 2015, 11:54:00 | Kategoria: Artykuły
Coraz większy problem braku opadów nad Polską
Front atmosferyczny który przeszedł przez Polskę we wtorek 25.08.2015 przyniósł więcej deszczu na wschodzie Polski. W Terespolu i Włodawie spadło około 9 mm, natomiast na zachodzie oraz w centrum wydajność opadu oscylowała w przedziale 0-3 mm. Są to wielkości które niewiele poprawią dramatyczną sytuację deficytu w gospodarce wodnej. Przeglądając portale rolnicze temat suszy przewija się niemal w każdym artykule, straty widać w plonowaniu roślin głównych jak i międzyplonów, ważnych szczególnie w uzupełnieniu zapasów pasz dla zwierząt. Problemy pojawiają się także w przygotowaniu stanowisk pod nowe zasiewy. Takie rośliny jak rzepak powinny być zasiane do 25 sierpnia, trudno jednak tego dokonać kiedy gleba jest twarda jak skała.
26 VIII 2015, 09:46:00 | Kategoria: Katastrofy
Na zachodzie Rosji pojawiły się pierwsze przymrozki
W Polsce trwa pełnia sierpniowego lata, po za zmianami w florze i faunie, oraz nieuchronnie skracającym się okresie dnia, nie ma właściwie oznak jesieni. Kolejne dni nadal przynosić będą pogodę z maksymalnymi wartościami temperatury powyżej 20 st C. Nie zabraknie też dni, gdzie w wielu miejscach termometry wskażą 28 st C. Noce również stosunkowo ciepłe, z temperaturą minimalną powyżej 10 st C. Tym czasem poranki w zachodniej i północno-zachodniej części Rosji witają swoich mieszkańców ujemną temperaturą. Pojawia się ona w okolicach Pskowa, Nowogrodu, Smoleńska oraz obwodu leningradzkiego. Po krańcach wschodnich rozległego wyżu znad Skandynawii spłynęła z rejonu mórz arktycznych masa powietrza, która już 18 sierpnia przyniosła przymrozek.
21 VIII 2015, 14:42:00 | Kategoria: Dla Turystów
Zasoby słodkiej wody coraz bardziej cenne
Nie tylko Polska zmaga się z niedostatkiem opadów. Sytuacja na zachodzie USA jest już tak dramatyczna, że zaczyna się zwracać uwagę na straty wody związane z parowaniem, które w tak suchym klimacie jak kalifornijski może przekraczać 1.1 miliarda litrów wody. Ta jest w Kalifornii już tak cenna, że na taką stratę pozwolić sobie nie można. Wymyślono więc patent z plastikowymi kulami które mają ograniczyć parowanie. Ciemny kolor kul pochłania promieniowanie, a z racji, że te są wypełnione do połowy wodą to nie przegrzewają się. Przestrzenie pomiędzy kulami zapewniają wymianę tlenu, co powinno zapobiec rozwojowi organizmów beztlenowych. Użyto 96 milionów sztuk. Pojedyncza kulka kosztuje ok. 36 centów, co oznacza, że Kalifornia wydała na tę inwestycję prawie 35 milionów dolarów. Władze stanu ufają jednak, że to się opłaci. Kulki mają zabezpieczać zbiorniki przez prawie 10 lat. Wcześniej takiego sposobu z powodzeniem użyto w zbiornikach wodnych w pobliżu lotnisk. Miały zniechęcać ptaki do osiedlania ...
14 VIII 2015, 16:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Jak nie pogoda to sinice, trudne urlopowanie nad Bałtykiem
Na trójmiejskich plażach nie można wchodzić do wody. Powodem są sinice. Czerwone flagi nadal wiszą nad wodą od Gdyni przez Sopot, aż po kąpielisko w Gdańsku-Brzeźnie. Nadmorskie plaże pękają w szwach. Mnóstwo turystów wybrało polskie morze na wakacyjny odpoczynek. Cały urok psują jednak sinice, które zakwitły w wodzie na trójmiejskich plażach. Woda z sinicami przypomina zielono-brunatną zupę, a kąpiel w niej może spowodować podrażnienie skóry oraz dolegliwości związane z układem pokarmowym. Minusem jest również to, że wysokiej temperaturze glony bardzo szybko się rozmnażają. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana przez sanepid. Czerwone flagi mogą zniknąć z plaż w każdej chwili pod warunkiem, że sinice odpłyną w głąb morza. Wykwit sinic powoduje przede wszystkim wysoka temperatura. Sprzyja również brak fal i wiatru. Kontakt z sinicami może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wysypki, wykwity i świądy skórne.
12 VIII 2015, 02:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
Łzy Świętego Wawrzyńca sprawdź gdzie przeszkadzać będą chmury
Nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na niebie zobaczymy maksimum roju Perseidów. W wielu miejscach w Polsce będą odbywały się wspólne obserwacje. Największą szykuje warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. Najwięcej widać ich wówczas, gdy Ziemia zderza się ze smugą gazu i pyłu pozostawionych przez inną kometę. Tak właśnie dzieje się co roku w lipcu i sierpniu. Ziemia przedziera się wtedy przez warkocz komety 109P/Swift-Tuttle, której cząstki wdzierają się w naszą atmosferę. Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią we wschodniej oraz południowej części kraju. Niewiele pogodnego nieba na Pomorzu w Wielkopolsce i centrum.
12 VIII 2015, 02:03:00 | Kategoria: Astronomia
Problemy z komputerem? Dzisiaj dodajemy sekundę przestępną!
Sekunda przestępna to dodatkowa sekunda dodawana czasami (zwykle w czerwcu lub w grudniu) w celu zsynchronizowania uniwersalnego czasu koordynowanego ze średnim czasem słonecznym. Decyzje o jej dodaniu podejmuje Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia.
30 VI 2015, 15:53:00 | Kategoria: Astronomia
Fala upałów i słonecznej suchej pogody
Początek wakacji i sezonu urlopowego zapowiada się obiecującą. Po takim sobie czerwcu, lipiec niemal od pierwszego dnia uderzy w nas falą upałów. Na szczęście nie będą one aż tak silne jak w Hiszpanii i Francji, gdzie w najcieplejszym okresie dnia temperatura przekroczyć może 40 st C. Jednak już w sobotę trzeba będzie się zmierzyć z 35 st C upałem, jeszcze goręcej będzie w niedzielę i poniedziałek, gdzie zachodnia część kraju znajdzie się w masie powietrza, która przegrzać może się do 37 st C.
30 VI 2015, 11:39:00 | Kategoria: Dla Turystów
Pogoda w ostatni weekend czerwca 27-28.-6.2015
To już ostatni weekend czerwca, pierwsze dni kalendarzowego i astronomicznego lata, no i co najmniej niedosyt. Pogoda rozczarowuje, zarówno tych którzy czekają na słońce i gorąco, jak i tych którzy z niecierpliwością wypatrują opadów. Jest bowiem nijako, to znaczy termicznie, poniżej oczekiwań, a to wszystko przez permanentny napływ polarnomorskiej świeżej masy powietrza, znad Atlantyku, bądź Skandynawii. Efekt w jeziorach woda ma tylko 17 st C, a Wybrzeże Bałtyku straszy wodą o temperaturze 14-16 st C. No to może Słońce, tutaj też jest problem, bowiem nad Polską co kilkadziesiąt godzin przechodzi front atmosferyczny, przynosi on duże zachmurzenie, jeśli nie chmurami piątra niskiego, to gęstą zasłoną chmur średnich i wysokich. Pomimo, że liczba przemieszczających się nad Polską frontów jest znaczna, to ni jak ma się to do opadów. Chmury jakby jałowe, jeśli w ogóle coś z nich wypadnie, to jest to kropla w morzu potrzeb. Czerwiec to krytyczny okres wegetacji roślin, w którym ...
26 VI 2015, 14:58:00 | Kategoria: Dla Turystów
...
Meteopedia
Jest to przyrząd służący do pomiaru ilości wody pochodzącej z różnego typu opadów atmosferycznych w określonym odcinku czasu, zazwyczaj jest to okres doby.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne