Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Łzy Świętego Wawrzyńca sprawdź gdzie przeszkadzać będą chmury
Łzy Świętego Wawrzyńca sprawdź gdzie przeszkadzać będą chmury
12 VIII 2015, 02:03:00 | Kategoria: Astronomia
Nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na niebie zobaczymy maksimum roju Perseidów. W wielu miejscach w Polsce będą odbywały się wspólne obserwacje. Największą szykuje warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. Najwięcej widać ich wówczas, gdy Ziemia zderza się ze smugą gazu i pyłu pozostawionych przez inną kometę. Tak właśnie dzieje się co roku w lipcu i sierpniu.

Ziemia przedziera się wtedy przez warkocz komety 109P/Swift-Tuttle, której cząstki wdzierają się w naszą atmosferę.

Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią we wschodniej oraz południowej części kraju. Niewiele pogodnego nieba na Pomorzu w Wielkopolsce i centrum.


Stan zachmurzenia chmurami piętra średniego 13.08, godzina 02.00

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Występują co roku między 9 a 14 sierpnia. Dokładnie wtedy na niebie widoczny jest najbardziej spektakularny widok spadających meteorów.
- Perseidy nazywane są Łzami Świętego Wawrzyńca ze względu na to, że ich maksimum wypada w dzień męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca.
Mimo, że Perseidy wybiegają z konkretnego miejsca na niebie, które znajduje się na pograniczu konstelacji Perseusza, Kasjopei oraz Żyrafy, to widać je na całym świecie, jednak najlepiej ogląda się je na półkuli północnej.
Po raz pierwszy Perseidy zaobserwowano ponad 2 tysiące lat temu.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Zorza polarna - aurora ovals - jest to świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Najczęściej występuje w odległości 20° - 25° od bieguna magnetycznego północnego lub południowego. Na północy nazywana jest aurora borealis, na południu aurora australis.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne