Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Na zachodzie Rosji pojawiły się pierwsze przymrozki
Na zachodzie Rosji pojawiły się pierwsze przymrozki
21 VIII 2015, 14:42:00 | Kategoria: Dla Turystów
W Polsce trwa pełnia sierpniowego lata, po za zmianami w florze i faunie, oraz nieuchronnie skracającym się okresie dnia, nie ma właściwie oznak jesieni. Kolejne dni nadal przynosić będą pogodę z maksymalnymi wartościami temperatury powyżej 20 st C. Nie zabraknie też dni, gdzie w wielu miejscach termometry wskażą 28 st C. Noce również stosunkowo ciepłe, z temperaturą minimalną powyżej 10 st C.

Tym czasem poranki w zachodniej i północno-zachodniej części Rosji witają swoich mieszkańców ujemną temperaturą. Pojawia się ona w okolicach Pskowa, Nowogrodu, Smoleńska oraz obwodu leningradzkiego. Po krańcach wschodnich rozległego wyżu znad Skandynawii spłynęła z rejonu mórz arktycznych masa powietrza, która już 18 sierpnia przyniosła przymrozek.


Temperatura minimalna 20.08.2015

Ten pojawił się tylko przy gruncie, jednak już w środę (19 sierpnia) objął najniższą część atmosfery. W czwartek (20 sierpnia) w mieście Opoczka, znajdującym się w obwodzie pskowskim, zanotowano -0,2 st C, a w Nowogrodzie najniższa wartość osiągnęła -1,1 st C. Są to miejsca stosunkowo blisko granicy z Estonią i Łotwą. Zatem Polacy uśpieni nieco korzystną konfiguracją napływu mas gorącego powietrza, świadomi powinniśmy być tego, że tegoroczne lato powoli ustępować będzie jesieni. Jednak rozmieszenie układów barycznych nadal sprzyjać będzie słonecznej i letniej aurze.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Ten typ masy powietrza kształtuje się nad obszarem północnego Atlantyku. Napływa nad Polskę w okresie synoptycznym, w którym przeważa cyrkulacja strefowa. Charakteryzuje się zatem sporą
wilgotnością i temperaturą powietrza niższą od tej na lądzie w sezonie letnim, a wyższą w sezonie zimowym. W przebiegu rocznym powietrze to napływa nad Polskę najczęściej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne