Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Artykuły

...
Polski satelita "Lem" w kosmosie
Wczoraj, 21 listopada, z bazy wojskowej Jasny na Uralu wystartowała rakieta "Dniepr", na której pokładzie znajdował się polski satelita "Lem".
22 XI 2013, 11:45:00 | Kategoria: Artykuły
Już niedługo maksimum aktywności roju Leonidów
Aktywne od 6 do 30 listopada Leonidy w najbliższych dniach osiągną maksimum swojej aktywności. Nastąpi to podczas dwóch nocy z 16 na 17 i z 17 na 18 listopada.
15 XI 2013, 11:25:00 | Kategoria: Artykuły
Tragiczne skutki tajfunu Haiyan
10 tysięcy ofiar, 4,5 miliona osób poszkodowanych, ogromne zniszczenia, brak żywności i podstawowych produktów potrzebnych do życia, przerwa w dostawie prądu- tak prezentują się skutki piątkowego przejścia tajfunu Haiyan przez Filipiny.
12 XI 2013, 10:50:00 | Kategoria: Artykuły
Piloci - zawód podwyższonego ryzyka
W ciągu roku piloci pochłaniają takie ilości promieniowania, jak pracownicy elektrowni jądrowych. Takie dawki w dłuższym okresie czasu mogą powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory lub zaćmę.
29 X 2013, 11:30:00 | Kategoria: Artykuły
Najcieplejsze temperatury arktyczne od ponad 40 tys. lat
Wiele badań już wykazało, że temperatury na Arktyce wzrastają od wielu lat. Nowe badania zobrazowały jak ten proceder kształtuje się na tle klimatu jaki panował dziesiątki, a nawet setki tysięcy lat temu.
25 X 2013, 12:25:00 | Kategoria: Artykuły
Sonda Cassini odkryła molekuły propylenu na księżycu Saturna
Podczas kiedy cywilizacja ludzka szuka na odległych planetach tak prostej substancji jak woda. Sonda Cassini wyposażona w spektrometr (CIRS) dostarczyła na Ziemie ciekawych informacji o największym księżycu Saturna - Tytanie. Jest to jedyny w Układzie Słonecznym, naturalny satelita, posiadający własną atmosferę. Okazuje się, że po za jeziorami z zawartością ciekłego metanu na Tytanie znajdują się również związki propylenu. Jest to substancja chemiczna, która służy do tworzenia polipropylenu, czyli wszędobylskiego plastiku.
2 X 2013, 10:16:00 | Kategoria: Artykuły
Polska sieć radarowa włączona do projektu OPERA Eumetnet – EIG
Po wieloletniej walce i oddolnej inicjatywie uwolnienia przez IMGW danych z radarów meteorologicznych, sytuacja powoli wydaje się zmierzać w dobrym kierunku. Od 9. września w serwisie pogodowym Instytutu dostępne są dane już nie tylko z polskich, ale i europejskich radarów meteorologicznych.
16 IX 2013, 15:13:00 | Kategoria: Artykuły
Rój Perseidów
W ciągu najbliższych dni na niebie będą widoczne pierwsze meteory ze znanego roju Perseidów.
19 VII 2013, 09:47:00 | Kategoria: Artykuły
Klimat Ziemi: niespokojna dekada 2001-2010
Ostatnia dekada 2001-2010 zaznaczyła się wyjątkowo intensywnymi ekstremami klimatu. Okres ten był najcieplejszy od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1850 roku.
12 VII 2013, 11:00:00 | Kategoria: Artykuły
Kilka słów o pogodzie w maju 2013
Nie trzeba być wprawnym obserwatorem aby zauważyć, że tegoroczny maj był bardzo mokry. Dotyczy to zarówno Polski jak i przeważającej części Europy. Stąd też wiele krajów zmaga się ze skutkami wysokich stanów wody na większych i mniejszych ciekach wodnych (Dunaj, Łaba, Odra). O ile w Polsce jeden z najpiękniejszych miesięcy był stosunkowo ciepły, to już w zachodniej Europie był nawet o 3 stopnie chłodniejszy niż przeciętnie.
12 VI 2013, 11:31:00 | Kategoria: Artykuły
...
Meteopedia
Mgła radiacyjna - zawiesina drobnych kropelek wody w przyziemnej warstwie troposfery, powstała wskutek nocnego wypromieniowania ciepła.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne