Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Polski satelita "Lem" w kosmosie
Polski satelita "Lem" w kosmosie
22 XI 2013, 11:45:00 | Kategoria: Artykuły
Wczoraj, 21 listopada, z bazy wojskowej Jasny na Uralu wystartowała rakieta "Dniepr", na której pokładzie znajdował się polski satelita "Lem".
Satelita "Lem" jest sześcianem o boku 20 cm ważącym zaledwie 6 kg. Należy ona do typu tzw. ′nanosatelit′, które ważą nie więcej niż 10 kg. Jak dotąd urządzenia tego typu były wykorzystywane amatorsko lub w celach edukacyjnych. "Lem" będzie pod tym względem pionierem, ponieważ będzie miał poważne zadanie naukowe. Na orbicie, na wysokości 800 km, będzie obserwował 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Satelita nie jest jedynie dziełem Polaków. Jest on elementem kanadyjsko-austriacko-polskiego projektu badawczego BRITE (BRIght-star Target Explorer). Celem tego programu jest obserwacja gwiazd jaśniejszych i gorętszych niż Słońce. Naukowcy mają nadzieję, że badania te rozszerzą ich wiedzę na temat procesów zachodzących wewnątrz masywnych gwiazd.

Satelita odłączył się od rakiety 15 minut i 50 sekund po jej starcie. Nastąpiło to na wysokości 650 km nad Oceanem Indyjskim. Z racji, że rakietą transportowane były również wyrzutnie wojskowych pocisków balistycznych, początkowo śledzenie rakiety było utrudnione.
Niecałe dwie godziny po starcie rakiety naukowcy z BRITE-PL próbowali nawiązać pierwszy kontakt z satelitą, jednak zaznaczyli, że w ciągu pierwszego dnia może być to nieskuteczne działanie. Mimo wszystko udało się. Dokładnie godzinę i 38 minut po starcie rakiety nawiązano kontakt z satelitą pod czas jej pierwszego przelotu nad Europą. Podczas 12-minutowego połączenia wysłano do satelity komendę inicjującą włączenie komputera pokładowego, otrzymano pierwszy raport o stanie satelity i jego podsystemów oraz załadowano oprogramowanie aplikacyjne. Nawiązanie kontaktu jest jednoznaczne z przystąpieniem satelity do pracy.

Łączność z "Lemem" umożliwia stacja kontroli lotów znajdująca się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. To właśnie tam będą odbierane dane z satelity i wysyłane do niej komendy.

Za miesiąc na orbitę trafi kolejny polski satelita "Heweliusz". Tak jak "Lem" jest on projektem BRITE, którego członkami są naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego PAN im. Mikołaja Kopernika PAN, którzy współpracują z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu.

Pierwszym satelitą zbudowaną przez Polaków, była studencka satelita PW-Sat. Był to obiekt edukacyjny, stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
Atmosfera to zewnętrzna, gazowa powłoka Ziemi. Charakteryzuję się znaczną złożonością oraz zróżnicowaniem pionowym.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne