Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › Artykuły ›
Najcieplejsze temperatury arktyczne od ponad 40 tys. lat
25 X 2013, 12:25:00 | Kategoria: Artykuły
Wiele badań już wykazało, że temperatury na Arktyce wzrastają od wielu lat. Nowe badania zobrazowały jak ten proceder kształtuje się na tle klimatu jaki panował dziesiątki, a nawet setki tysięcy lat temu.
Badacze z University of Colorado wykazali, że średnie temperatury na Arktyce Kanadyjskiej w ciągu ostatniego wieku są najwyższe od 40 tys., a może nawet 120 tys. lat.
Odkrycia tego dokonali poprzez badania nad pęcherzykami gazu, które znajdują się w rdzeniach lodowych (cylindrach wywierconych w lodzie, które obrazują przekrój przez pokrywy lodowe, umożliwiających określenie ich wieku) pochodzących z regionu. Podczas tych badań mogą obliczyć temperaturę i sumę opadów jakie miały miejsce tysiące lat temu.
Na głębokości przypisanej do dat około 40 tysięcy lat temu znaleziono kępki mchu oraz innych roślin. Wskazuje to, iż pobliskie tereny musiały porastać rośliny, co z kolei wskazuje na topnienie lodu.
Na Grenlandii będzie można wydobywać surowce
W wyniku topnienia lodowców zostały odkryte liczne połacie Grenlandii. Tamtejszy parlament postanowił znieść obowiązujący zakaz eksploatacji surowców. Trzeba zaznaczyć, że na terenie Grenlandii znajdują się liczne i różnorodne bogactwa mineralne, np. uran oraz bardzo rzadkie pierwiastki. Wydobyciu sprzyja nie tylko topnienie lodu, ale również otwarcie nowych tras żeglugowych w rejonie Arktyki.
Lokalne władze poinformowały w czwartek o pierwszej podpisanej umowie na wydobycie złóż. Została ona zawarta z brytyjską firmą London Mining, która na terenie Grenlandii będzie wydobywać rudy żelaza. Aby walczyć z rosnącym bezrobociem na wyspie, do wydobycia mają być zatrudnieni jej mieszkańcy.
Na wieść o zniesieniu polityki ′zero tolerancji′ dla uranu zareagowały organizacje ekologiczne, które przestrzegają przed szkodliwym działaniem jego wydobycia dla środowiska Arktyki. Ostatnie postanowienia parlamentu Grenlandii mogą również spowodować konflikt z Danią, która nadal odpowiada za sprawy bezpieczeństwa i obrony wyspy.
Grenlandia jest największą wyspą na Ziemi, jednak jej liczba mieszkańców nie przekracza 60 tysięcy ludzi. W 2009 roku otrzymała prawo do samorządu i od tego czasu wzrastają nastroje autonomiczne i niepodległościowe. Dochody z wydobycia surowców mogą jeszcze bardziej usamodzielnić Grenlandię.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności