Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Sonda Cassini odkryła molekuły propylenu na księżycu Saturna
Sonda Cassini odkryła molekuły propylenu na księżycu Saturna
2 X 2013, 10:16:00 | Kategoria: Artykuły
Podczas kiedy cywilizacja ludzka szuka na odległych planetach tak prostej substancji jak woda. Sonda Cassini wyposażona w spektrometr (CIRS) dostarczyła na Ziemie ciekawych informacji o największym księżycu Saturna - Tytanie. Jest to jedyny w Układzie Słonecznym, naturalny satelita, posiadający własną atmosferę. Okazuje się, że po za jeziorami z zawartością ciekłego metanu na Tytanie znajdują się również związki propylenu. Jest to substancja chemiczna, która służy do tworzenia polipropylenu, czyli wszędobylskiego plastiku.
Jest to pierwsze odkrycie tej molekuły na obiekcie kosmicznym, innym niż Ziemia. Odkrycia dokonano za pomocą wyposażenia Composite Infrared Spectrometer (CIRS). Instrument ten mierzy emisję podczerwieni i analizuje ciepło emitowane przez Saturna oraz jego księżyce.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Mgła adwekcyjna jest zawiesiną drobnych kropelek wody, tworzącą formę podobną do chmury, ograniczającą widzialność, lecz mającą bezpośredni kontakt z powierzchnią gruntu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne