Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › Artykuły
|
Najnowsze symulacje
pokazują, ze Ziemia ociepli się nie o 2, ale nawet o 6 stopni
Celcjusza. Zostały one wykonane przez grupę klimatologów z
Waszyngtonu za pomocą modeli
komputerowych. Według nich temperatura powietrza na przestrzeni
kolejnych stu lat podniesie się o 4-5 stopni Celcjusza. Stanie się
tak nawet gdy ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.
1 X 2015, 10:27:00 | Kategoria: Artykuły
NASA na wczorajszej konferencji prasowej udowodniła, że latem na powierzchni Marsa płynie słona woda. Odkrycie zostało opisane przez zespół pod kierunkiem Lujendry Ojha z Georgia Institute of Technology w artykule czasopisma „Nature Geoscience”. Naukowcy znaleźli w cyklicznie wycinanych kanałach pokłady soli, które według nich mogą tworzyć się jedynie w obecności ciekłej wody.
29 IX 2015, 11:17:00 | Kategoria: Artykuły
Zarówno na Atlantyku jak i Pacyfiku trwa szczyt sezonu cyklonów tropikalnych. Te najintensywniejsze energetycznie zjawiska cechujące atmosferę powstają w specyficznych warunkach, które sprzyjają organizacji dostatecznie silnych chmur burzowych, te w dość jednorodnym polu ciśnienia, zaczynają zasysać wilgoć znad ciepłych wód oceanu. Jednym z warunków powstania takiego układu jest temperatura wody, która musi osiągnąć 26 st C do 50 m głębokości.
8 IX 2015, 11:54:00 | Kategoria: Artykuły
Naukowcy z NASA ostrzegają, że poziom mórz na całym świecie ma wzrosnąć o co najmniej jeden metr w ciągu następnych 100-200 lat. Wiąże się to z ogromnym zagrożeniem dla takich miast jak Tokio, Singapur czy Floryda.
4 IX 2015, 10:22:00 | Kategoria: Artykuły
Równe 156 lat temu doszło do nadzwyczajnego zjawiska. Turyści, którzy spędzali wakacje pod namiotami w Górach Skalistych (USA) obudzili się w środku nocy myśląc, że właśnie wstało słońce. Ogromnie się zdziwili, gdy zobaczyli rozświetlone niebo i zdali sobie sprawę, że do wschodu słońca jeszcze dużo czasu. Czerwoną zorzę mogli również zaobserwować Kubańczycy we wczesnych godzinach porannych.
Na poniższej mapie zaznaczono obszary gdzie ujawniły się zorze słoneczne.
3 IX 2015, 09:49:00 | Kategoria: Artykuły
Regon wielkich jezior mazurskich jest jednym z najpiękniejszych, pod względem przyrodniczym, miejsc nie tylko w skali Polski, ale i świata. Liczne jeziora powstałe w wyniku obecności na tym obszarze lądolodu, połączono kanałami. Pierwsze prowizoryczne kanały łączące jeziora Mamry i Śniardwy powstały w 1765 roku. Zostały one odbudowane po zniszczeniach dokonanych w trakcie wojen napoleońskich, w czasie wielkich robót publicznych w latach 1854–1857.
1 IX 2015, 12:33:00 | Kategoria: Artykuły
Jezioro Aralskie jeszcze pół wieku temu było czwartym co do wielkości jeziorem na świecie, prawie tak dużym jak Irlandia. Było, bo dziś już praktycznie nie istnieje. Jego znikniecie związane jest przede wszystkim z nieumiejętnością gospodarowania wodą i brakiem podstawowej wiedzy hydroinżynieryjnej, ale także ogromnym cynizmem ówczesnych władz sowieckich, które dokonały tego okrutnego „mordu”.
30 V 2015, 15:27:00 | Kategoria: Artykuły
I pomyśleć, że gdyby nie odrobina ciepła płynąca do nas z Zatoki Meksykańskiej, klimat w Europie północno-zachodniej byłby podobny do tego, który występuje na tej samej szerokości geograficznej w Ameryce Północnej.
System Prądu Zatokowego, w skład którego wschodzą prądy Florydzki, Zatokowy, Północnoatlantycki oraz Norweski, jest kluczowym czynnikiem kształtującym klimat w Europie północno-zachodniej. Ten skomplikowany system wymiany ciepła powoduje, że klimat na obszarach objętych jego oddziaływaniem jest znacznie cieplejszy i łagodniejszy, niż byłby normalnie.
Jak sugerują klimatolodzy, w ciągu ostatnich czterdziestu lat, w wyniku topnienia pokrywy lodowej Grenlandii i uwolnienia do Atlantyku znacznych ilości wody zdecydowanie zimniejszej i słodszej, doszło do zachwiania cyrkulacji Golfsztromu. W konsekwencji, obszar Północnego Atlantyku stał się chłodniejszy w stosunku do średniej jego temperatury.
Prąd Zatokowy bowiem działa jak „rury grzewcze”, transportując ciepłe, bardzo kaloryczne wody z niższych szerokości geograficznych ku biegunom. Między wodą biegunową a zwrotnikową tworzy się kontrast zarówno termiczny jak i gęstościowy, dlatego też ...
29 V 2015, 15:45:00 | Kategoria: Artykuły
Marzec 2015 roku przyniesie w Europie niezwykle widowiskowe zjawisko
astronomiczne. Tarcza Słońca przysłonięta zostanie bowiem przez Księżyc.
Cień naturalnego satelity Ziemi obejmie obszar koła polarnego, Europy,
północną Afrykę i Rosję. Na Wyspach Owczych i w północnej części
Skandynawii, Księżyc zasłoni całą tarcze i tam przez dwie minuty oraz
dziewięć sekund obserwować można będzie zaćmienie całkowite.
3 III 2015, 12:17:00 | Kategoria: Artykuły
Zanim jeszcze się skończył, już mówiono o tym, że rok 2014 może się stać najcieplejszym od czasu rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1880 roku. Już na jego początku zaczęły padać najwyższe temperatury, średnie globalne miesięcy przewyższały normy wieloletnie o +0,74 stopnia w maju, +0,75 stopnia w sierpniu, +0,72 stopnia we wrześniu.
20 I 2015, 10:46:00 | Kategoria: Artykuły
|
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności