Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rok 2014 uznany za najcieplejszy w historii pomiarów
Rok 2014 uznany za najcieplejszy w historii pomiarów
20 I 2015, 10:46:00 | Kategoria: Artykuły
Zanim jeszcze się skończył, już mówiono o tym, że rok 2014 może się stać najcieplejszym od czasu rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1880 roku. Już na jego początku zaczęły padać najwyższe temperatury, średnie globalne miesięcy przewyższały normy wieloletnie o +0,74 stopnia w maju, +0,75 stopnia w sierpniu, +0,72 stopnia we wrześniu.

Wcześniej wspomniane miesiące pobiły skrajne wartości z lat 1998, 2005 i 2010, inne zrównały się z już odnotowanymi wcześniej rekordami np. w czerwcu padły najwyższe temperatury z lat 2010, 2012, a w kwietniu z 2010. Nie tylko temperatury miesięczne, ale też sezonowe zapisały się jako ekstremalne. Lato 2014 stało się najcieplejszym w historii, tym samym spychając na drugie miejsce dotychczasowego rekordzistę: rok 1998, natomiast wiosna uplasowała się na drugim miejscu najwyższych temperatur.




Kilka dni temu NASA i NOAA zaprezentowały dwie niezależne analizy, który wykazały, że miniony rok był najcieplejszym w historii pomiarów. Dziewięć na dziesięć najcieplejszych lat zostało odnotowane po 2000 roku. Niepokojąca jest tendencja, że kolejne lata pobijają poprzednie ekstrema. W ciągu ostatnich piętnastu lat zaobserwowano trend wzrostu temperatury, mogło na to mieć wpływ El Nino, które wpływa na jej podwyższenie, bowiem zarówno w roku 1998 i 2010 zjawisko to wystąpiło. Trzeba jednak zauważyć, że obecne rekordy padły w roku kiedy zjawisko El Nino nie wystąpiło.

Przeciętna temperatura od 1880 roku wzrosła o ok. 0,8 stopnia Celsjusza, jako głównego winowajcę podaje się dwutlenek węgla, jednak czy tak jest w rzeczywistości? Innym i równie intensywnie wprowadzanym do środowiska gazem cieplarnianym jest metan, jednak jego produkcją nie można nikogo obciążyć, jak w przypadku CO2. Metan jest bowiem w głównej mierze produkowany przez samo środowisko.
Redaktor: Wiktoria Klaman
Meteopedia
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne