Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wielkie jeziora mazurskie. Podróż najpiękniejszym szlakiem żeglugowym w Polsce.
Wielkie jeziora mazurskie. Podróż najpiękniejszym szlakiem żeglugowym w Polsce.
1 IX 2015, 12:33:00 | Kategoria: Artykuły
Regon wielkich jezior mazurskich jest jednym z najpiękniejszych, pod względem przyrodniczym, miejsc nie tylko w skali Polski, ale i świata. Liczne jeziora powstałe w wyniku obecności na tym obszarze lądolodu, połączono kanałami. Pierwsze prowizoryczne kanały łączące jeziora Mamry i Śniardwy powstały w 1765 roku. Zostały one odbudowane po zniszczeniach dokonanych w trakcie wojen napoleońskich, w czasie wielkich robót publicznych w latach 1854–1857.


Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, liczący 130 km, zaliczany jest do najdłuższych oraz najczęściej odwiedzanych szlaków żeglugowych w Polsce. Łączy ze sobą jeziora Mamry, Kisajno, Niegocin i największe w Polsce Śniardwy. Można nim dotrzeć z Węgorzewa (N) przez Giżycko, Mikołajki aż do Pisza (S). Charakteryzuje się przepięknymi i urozmaiconymi widokami, licznymi rezerwatami przyrody oraz wysoce rozwiniętą gospodarką turystyczną.

Najwięcej uroków mazurskich możemy odkryć dzięki żegludze. Jest to jeden z tańszych i zarazem ciekawszych sposobów na spędzenie wakacji. Osoby które mniej lubią walkę z wiatrem i żaglami mogą zdecydować się na wypożyczenie łodzi motorowej. Obie te opcje pozwalają na codzienne przemieszczanie się z miejsca na miejsce i odkrywanie nowych nieznanych obszarów i jezior.

Oprócz ciekawych walorów przyrodniczych można także podziwiać między innymi ruiny dawnej kwatery Hitlera.. Spacer Wilczym Szańcem pozwoli wyobrazić sobie jak perfekcyjnie zorganizowany był ośrodek w którym ukrywał się Adolf Hitler.

Wielkie jeziora mazurskie są wysoce rozwinięte pod względem turystycznym. Można tu spędzać urlop na wiele sposobów, nie tylko pływając na żaglach, ale także podróżując rowerem, bądź konno. Gdy pogoda nie dopisuje można udać się na wycieczkę objazdową i pozwiedzać okoliczne zabytki z czasów II wojny światowej.


Meteopedia
Wincenty Okołowicz urodzony 26 czerwca 1906 roku na Ukrainie, polski geograf, klimatolog, geomorfolog.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne