Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Golfsztrom – namiastka ciepła
Golfsztrom – namiastka ciepła
29 V 2015, 15:45:00 | Kategoria: Artykuły

I pomyśleć, że gdyby nie odrobina ciepła płynąca do nas z Zatoki Meksykańskiej, klimat w Europie północno-zachodniej byłby podobny do tego, który występuje na tej samej szerokości geograficznej w Ameryce Północnej.

System Prądu Zatokowego, w skład którego wschodzą prądy Florydzki, Zatokowy, Północnoatlantycki oraz Norweski, jest kluczowym czynnikiem kształtującym klimat w Europie północno-zachodniej. Ten skomplikowany system wymiany ciepła powoduje, że klimat na obszarach objętych jego oddziaływaniem jest znacznie cieplejszy i łagodniejszy, niż byłby normalnie.
Jak sugerują klimatolodzy, w ciągu ostatnich czterdziestu lat, w wyniku topnienia pokrywy lodowej Grenlandii i uwolnienia do Atlantyku znacznych ilości wody zdecydowanie zimniejszej i słodszej, doszło do zachwiania cyrkulacji Golfsztromu. W konsekwencji, obszar Północnego Atlantyku stał się chłodniejszy w stosunku do średniej jego temperatury.
Prąd Zatokowy bowiem działa jak „rury grzewcze”, transportując ciepłe, bardzo kaloryczne wody z niższych szerokości geograficznych ku biegunom. Między wodą biegunową a zwrotnikową tworzy się kontrast zarówno termiczny jak i gęstościowy, dlatego też Golfsztrom dąży do wyrównania temperatury, co powoduje jego zwalnianie w obszarach na wyższych szerokościach.
Zaburzenia cyrkulacji Prądu Zatokowego lub nawet całkowite jej zatrzymanie wpłynęłoby znacząco na rozkład temperatury, nie tylko w rejonie Atlantyku, ale i północno-zachodnich obszarów Ameryki Północnej oraz Europy.

Meteopedia
Najogólniej, jest to opad kropel wody o średnicy ponad 0,5 mm lub kropel mniejszych, jeśli upadają rzadko. W sytuacji, gdy krople wody osiągając powierzchnię ziemi ulegają zamarznięciu, mamy do czynienia z deszczem marznącym. Zdarza się również, że krople wody nie osiągają powierzchni ziemi i w takim przypadku mamy do czynienia z

virgą.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne