Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Leksykon

Ludwig Kaemtz (Kämtz)
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
6 III 2009, 07:59:31 | Kategoria: Leksykon
Radar meteorologiczny to urządzenie pozwalające na teledetekcyjną (zdalną) diagnozę stanu atmosfery i zachodzących w niej zjawisk, takich jak występowanie chmur, opadów deszczu, śniegu i gradu, burz oraz stref sztormowych wiatrów. Pozwala on również na oszacowanie objętości wody w opadzie (powierzchnia + natężenie). Obserwacja radarowa polega na ciągłych obrotach anteny w azymucie i kolejnym omiataniu różnych kątów elewacji.
5 III 2009, 07:12:04 | Kategoria: Leksykon
Klasyfikacja chmur
Pierwszy system klasyfikacji chmur został zaproponowany ponad 200 lat temu (1802r.) przez francuskiego przyrodnika – Lamarcka. W trzeciej części Rocznika meteorologicznego opisał pięć postaci chmur: zamglone, masywne, poplamione, rozwiane i zgrupowane. Później dopisał jeszcze 7 kolejnych form chmurowych. Jednak jego klasyfikacja nie została przyjęta przez środowisko naukowe.
2 III 2009, 09:48:45 | Kategoria: Leksykon
Léon Teisserenc de Bort – francuski meteorolog, który zasłynął jako współodkrywca stratosfery.
24 II 2009, 08:35:50 | Kategoria: Leksykon
Halny jest lokalną nazwą zjawiska fenowego, charakterystycznego dla obszarów górskich. W Polsce zaznacza się, gdy wiatr zmienia kierunek na południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni.
10 II 2009, 14:05:31 | Kategoria: Leksykon
Ta część zawiera następujące artykuły: Wstęp "Na Św. Nikodema pogoda jest, albo jej nie ma". I nie jest tak jak w tym powiedzeniu, że pogoda raz jest a drugim razem jej nie ma. Pogoda jest zawsze. Bo mówiąc o pogodzie, mówimy o tym jakie jest ciśnienie, temperatura i wilgotność powietrza.... ...
29 VIII 2007, 13:34:04 | Kategoria: Leksykon
W poprzednim rozdziale poznaliśmy podstawowy podział chmur na dziesięć rodzajów. Dzisiaj poznamy ich charakterystyczne cechy. Chmury górnego piętra występują w najniższych temperaturach, więc składają się wyłącznie z kryształków lodu.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Powietrze zawsze zawiera parę wodną. Lecz ilość pary wodnej w powietrzu nie może być nieograniczona. Podczas mglistych dni możemy zauważyć, że chodniki, liście i metalowe przedmioty są mokre i nie wysychają.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Słońce ogrzewa ziemię, a ziemia ogrzewa powietrze. Słońce nagrzewa powierzchnię ziemi nierównomiernie. Szybkość ogrzewania się zależy od tego czy jest to woda, las czy pustynia oraz kąta padania promieni słonecznych...
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Meteopedia
Gradient to wskaźnik mówiący o wielkości zmiany danego parametru przypadającej na jednostkę odległości bądź wysokości.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne