Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Leksykon

Ludwig Kaemtz (Kämtz)
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
6 III 2009, 07:59:31 | Kategoria: Leksykon
Radar meteorologiczny to urządzenie pozwalające na teledetekcyjną (zdalną) diagnozę stanu atmosfery i zachodzących w niej zjawisk, takich jak występowanie chmur, opadów deszczu, śniegu i gradu, burz oraz stref sztormowych wiatrów. Pozwala on również na oszacowanie objętości wody w opadzie (powierzchnia + natężenie). Obserwacja radarowa polega na ciągłych obrotach anteny w azymucie i kolejnym omiataniu różnych kątów elewacji.
5 III 2009, 07:12:04 | Kategoria: Leksykon
Klasyfikacja chmur
Pierwszy system klasyfikacji chmur został zaproponowany ponad 200 lat temu (1802r.) przez francuskiego przyrodnika – Lamarcka. W trzeciej części Rocznika meteorologicznego opisał pięć postaci chmur: zamglone, masywne, poplamione, rozwiane i zgrupowane. Później dopisał jeszcze 7 kolejnych form chmurowych. Jednak jego klasyfikacja nie została przyjęta przez środowisko naukowe.
2 III 2009, 09:48:45 | Kategoria: Leksykon
Léon Teisserenc de Bort – francuski meteorolog, który zasłynął jako współodkrywca stratosfery.
24 II 2009, 08:35:50 | Kategoria: Leksykon
Halny jest lokalną nazwą zjawiska fenowego, charakterystycznego dla obszarów górskich. W Polsce zaznacza się, gdy wiatr zmienia kierunek na południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni.
10 II 2009, 14:05:31 | Kategoria: Leksykon
Ta część zawiera następujące artykuły: Wstęp "Na Św. Nikodema pogoda jest, albo jej nie ma". I nie jest tak jak w tym powiedzeniu, że pogoda raz jest a drugim razem jej nie ma. Pogoda jest zawsze. Bo mówiąc o pogodzie, mówimy o tym jakie jest ciśnienie, temperatura i wilgotność powietrza.... ...
29 VIII 2007, 13:34:04 | Kategoria: Leksykon
Gdy chuchniemy na zimną szybę zachodzi ona "mgłą". Gdy ciepłe i wilgotne powietrze z naszego oddechu styka się z dużo chłodniejszą szybą następuje kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu w postaci drobnych kropelek wody.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Powietrze znajdujące się przez dłuższy okres czasu nad danym obszarem nabiera indywidualnych cech charakterystycznych dla danego obszaru. Przykładowo powietrze napływające zimą do Polski znad Pólnocnego Atlantyku będzie ciepłe i wilgotne. Powietrze charakteryzujące się podobnymi parametrami takimi jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. nazywamy masą powietrza.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich szerokie strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Meteopedia
Temperatura powietrza to jeden z podstawowych elementów meteorologicznych mierzonych m.in. na każdej stacji meteorologicznej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne