Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Powstawanie chmur
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Powietrze zawsze zawiera parę wodną. Lecz ilość pary wodnej w powietrzu nie może być nieograniczona. Podczas mglistych dni możemy zauważyć, że chodniki, liście i metalowe przedmioty są mokre i nie wysychają.

Stan w którym więcej pary nie zmieści się w powietrzu nazywamy stanem nasycenia lub parą nasyconą. Mówimy wtedy, że wilgotność względna wynosi 100%. Ilość pary wodnej która zmieści się w powietrzu jest głównie zależna od jego temperatury. W jednym metrze sześciennym (czyli bryle o wymiarach 1*1*1 metr) powietrza o danej temperaturze można zawrzeć różną ilość pary wodnej. Na przykład w temperaturze -20 st. C zmieści się 1,1 g pary wodnej, a w temperaturze +20 st. C pary wodnej będzie 17,4 g. Z powyższego przykładu wynika, że jeśli będziemy ochładzać powietrze to w którymś momencie osiągniemy stan nasycenia parą wodną. Temperaturę w której dana ilość pary wodnej osiąga stan nasycenia nazywamy temperaturą rosy lub punktem rosy.

W wyniku kondensacji w atmosferze powstają skupienia kropelek wody lub kryształków lodu. Nazywamy je chmurami. Powstawanie mikroskopijnych kropelek wody odbywa się zawsze na jądrach kondensacji. Jeśli kropelka powstanie bez jądra, jest ona niestabilna i po chwili wyparowuje. Jądra kondensacji są w atmosferze zawsze. Mogą nimi być cząstki soli morskiej, drobiny będące składnikiem dymu, pyłki roślin itp. Ciężar jednej takiej drobiny wynosi około 0,000000000000001 g.

Powietrze ogrzane od ciepłej ziemi unosi się do góry. Im jest wyżej tym temperatura jest niższa, więc nasza unosząca się do góry część powietrza ochładza się, aż osiągnie temperaturę rosy. W tym momencie zaczyna się proces kondensacji pary wodnej i powstaje chmura.

Meteopedia
Powietrze znajdujące się przez dłuższy okres czasu nad danym obszarem nabiera indywidualnych cech charakterystycznych dla danego obszaru. Przykładowo powietrze napływające zimą do Polski znad Północnego Atlantyku będzie ciepłe i wilgotne. Powietrze charakteryzujące się podobnymi parametrami takimi jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. nazywamy masą powietrza.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne