Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wiatr
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Słońce ogrzewa ziemię, a ziemia ogrzewa powietrze. Słońce nagrzewa powierzchnię ziemi nierównomiernie. Szybkość ogrzewania się zależy od tego czy jest to woda, las czy pustynia oraz kąta padania promieni słonecznych...

Tam gdzie ziemia jest bardziej ogrzana powietrze jest ciepłe i "idzie do góry", a na jego miejsce wchodzi chłodniejsze powietrze z okolicznych terenów. Ten poziomy ruch powietrza nazywamy wiatrem. Opisane zjawisko możemy doskonale zaobserwować latem nad morzem. W ciągu dnia piasek na plaży nagrzewa się szybciej niż woda. Powietrze znad plaży idzie do góry i na jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze znad wody. Wieje wiatr od morza do lądu. W nocy jest odwrotnie - piasek stygnie szybciej niż woda. Takie zjawisko powstawania lokalnego wiatru na wybrzeżu nazywamy bryzą. W Polsce bryza dzienna morska powstaje około godziny 10 - 11 i może myć odczuwalna do 30 km w głąb lądu. Prędkość wiatru osiąga 3 - 5 m/s. Bryza nocna lądowa jest słabsza.

Podobne zjawisko, podczas bezwietrznej pogody, możemy zaobserwować w okolicy dużych miast. Dachy, ściany domów i jezdnie nagrzewają się szybciej niż grunt oraz trawa. Słabe wiatry wieją w dzień z terenu otaczającego miasto ku jego centrum. Zjawisko to nazywamy bryzą miejską.
Meteopedia
Halny jest lokalną nazwą zjawiska fenowego, charakterystycznego dla obszarów górskich. W Polsce zaznacza się, gdy wiatr zmienia kierunek na południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne