Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Chmury wysokie
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
W poprzednim rozdziale poznaliśmy podstawowy podział chmur na dziesięć rodzajów. Dzisiaj poznamy ich charakterystyczne cechy. Chmury górnego piętra występują w najniższych temperaturach, więc składają się wyłącznie z kryształków lodu.

Chmury pierzaste wyglądają jak pojedyncze delikatne włókna, ławice lub wąskie pasma o strukturze włóknistej. Ich wygląd często przypomina haczyki (cirrus uncinus) lub szkielet ryby (cirrus fibratus). Kłębiasto-pierzaste mają wygląd ławic, płatów lub warstw o wyraźnie zaznaczonej budowie, składającej się z bardzo drobnych ziarenek, kłaczków, zmarszczek, kłębuszków (tzw. baranki). Często są one podobne do zmarszczek na powierzchni wody lub piasku. Chmury warstwowo-pierzaste mają wygląd cienkiej przejrzystej białawej zasłony, pokrywającej niebo całkowicie lub częściowo.

Chmurom warstwowo-pierzastym często towarzyszy halo. Jest to jasny pierścień dookoła tarczy Słońca. Pierścień taki znajduje się w odległości 22 (mały pierścień halo) lub 46 (duży pierścień halo) stopni kątowych od środka tarczy. Oprócz pierścieni, zmożemy zaobserwować pozorne Słońca - jasne plamy położone na tym samym poziomie co Słońce i w tej samej odległości kątowej co pierścienie.

Pojawienie się na niebie chmur pierzastych najczęściej zwiastuje zmianę pogody. Jeżeli obserwujemy na niebie chmury piętra wysokiego przemieszczające się z zachodu na wschód i możemy ten ruch określić bez trudności, oznacza to zbliżanie się układu niżowego. W najbliższym czasie zachmurzy się, wzmoże się wiatr, a na koniec pojawią się opady deszczu lub śniegu. Podobnie zmianę pogody na pochmurną i dżdżystą należy przewidywać gdy kierunek przemieszczania się chmur kłębiasto-pierzastych jest inny niż kierunku wiatru przy Ziemi. Jedynie wtedy, gdy chmury podobne do strzępków rozdartego puchu są nieruchome, zwiastują trwałość dotychczasowej pogody.

Meteopedia
Fujita (Tetsuya Theodore) "Ted" urodził się 23 października 1920 w japońskim Kitakyushu (Prefektura #cenzura# Studiował i później pracował na Kyushu Institute of Technology, gdzie zdobył tytuł profesora. W 1953 roku został zaproszony przez Uniwersytet w Chicago, który zainteresował się badaniami Fujity. Zrewolucjonizował on wiedzę na temat gwałtownych burz, tornad, dynamiki sztormów i cyklonów tropikalnych.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne