Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Chmury niskie
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Chmury warstwowe deszczowe mają znaczną grubość dochodzącą do kilku kilometrów dlatego nie widzimy przez nie Słońca. Chmury te mają ponury ciemnoszary wygląd i z nich najczęściej pada deszcz lub śnieg.

Chmury kłębiasto-warstwowe mają wygląd szarych lub białawych płatów, zaokrąglonych brył lub walców, czasami ułożonych w regularnych szeregach. Prawie zawsze niektóre części chmury mają ciemniejsze zabarwienie. Poszczególne elementy tworzą ławice lub jednolite warstwy. Z chmur tych nie pada deszcz lecz może padać słaba mżawka lub bardzo drobny śnieg.

Najbliżej powierzchni Ziemi występują chmury niskie warstwowe. Ich wysokość może wynosić kilkadziesiąt metrów i w miastach zasłaniają wtedy szczyty wieżowców. Najczęściej jest to jednolita szara warstwa z której może padać mżawka. Czasami mają one postać postrzępionych ławic. Jeśli nad tymi chmurami niebo jest bezchmurne przeświecająca przez nie tarcza słoneczna ma wyraźne ostre kontury.

Chmury kłębiaste u wyraźnie zarysowanej poziomej podstawy są ciemne. Oświetlone przez Słońce wierzchołki tych chmur są lśniąco białe. Najczęściej mają one wygląd pagórków kopuł lub wież. Górna część tych chmur często przypomina kalafior.

Latem warto dokładnie obserwować chmury kłębiaste. Na podstawie ich rozwoju można wyciągnąć wnioski jaka pogoda będzie za parę godzin. Jeśli pierwsze chmury kłębiaste pojawiają się około godziny 9 rano to najczęściej ich rozwój będzie intensywny i w południe przykryją prawie całe niebo. Jeśli pojawią się około godziny 11 to mamy bardzo dużą szansę na piękny słoneczny dzień. Spróbujmy przyjrzeć się najmniejszym kłaczkom chmur kłębiastych. Jeśli po paru minutach zanikną, to do wieczora będzie pogodnie. Jeśli natomiast szybko rosną tworząc nową chmurę to po południu możemy spodziewać się przelotnego deszczu a nawet burzy.

Meteopedia

Jest to metoda obliczeniowa, w zakresie prognozowania burz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne