Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Obserwatorium meteorologiczne na Kaukazie
Władze Azerbejdżanu w środkowej Azji zamierzają zbudować najwyżej położone centrum meteorologiczne w Azji.
27 VIII 2010, 12:07:48 | Kategoria: Prognozy
O pogodzie w sierpniu
Prognozy pogody na najbliższy czas sugerują, że nie należy się spodziewać stabilizacji warunków pogody, a więc dni pogodnych, bez opadów trwających dłużej niż 3-4 doby z rzędu. Gdyby najbliższe dwa tygodnie podzielić na trzy okresy 5-dniowe, można powiedzieć, że względnie na Wybrzeżu, najładniejsza pogoda powinna panować między 15/16 a 20 sierpnia; wówczas temperatura maksymalna powietrze wypadnie w przedziale od 22 do 26 °C - wskazany "rozrzut temperatury" będzie wynikał z lokalnych warunków pogody, bowiem w sytuacji wiatru wiejącego od strony morza, należy się spodziewać tych niższych wartości. Pozostałe dwa okresy: 10-15 oraz 20-25 sierpnia przyniosą prawdopodobnie większe zróżnicowanie warunków pogody, tzn. zarówno dni pogodne jak i pochmurne z przelotnym deszczem; podczas opadów temperatura nie przekroczy 20 °C, natomiast w pozostałych przypadkach będzie całkiem ciepło, około 23-26 °C. Oczywiście należy pamiętać, że warunki lokalne na Wybrzeżu mogą czasami w istotnym stopniu modyfikować przebieg "pogody". Informacji szczegółowych należy szukać tutaj.
9 VIII 2010, 17:23:18 | Kategoria: Prognozy
Według autora książki o znaczeniu meteorologii dla życia człowiek odpowiedź jest twierdząca. Szczególną rolę w ochronie ludności przypisuje on ostrzeżeniom meteorologicznym. Jego zdaniem, w ciągu ostatniego półwiecza, medycyna zmniejszyła liczbę zgonów spowodowanych różnymi chorobami w mniejszym stopniu niż meteorologia. Autor odwołuje się do ostrzeżeń przed tornadami. Obliczył on, że w ubiegłym roku, w związku z przypadkami tornad na terenie USA, mogło zginąć od 100 do 2000 osób. Tymczasem odnotowano 22 ofiary śmiertelne. Niemal 100 lat temu, tylko jedno takie zjawisko zabijało kilkaset osób.
14 VI 2010, 14:06:20 | Kategoria: Prognozy
Intensywne opady deszczu w Polsce południowej
Od sobotniego wieczora (15 maja 2010) do poniedziałku/ wtorku (17 maja 2010), na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego będą występowały intensywne opady deszczu trwające od kilku do kilkudziesięciu godzin. Oczekiwana suma opadów atmosferycznych w okresie prognozy wyniesie od 30 do ponad 100 mm (w obszarach górskich miejscami jeszcze więcej). Podane wartości dorównują lub wręcz przekraczają sumy miesięczne w maju dla wskazanych województw.
14 V 2010, 13:05:34 | Kategoria: Prognozy
Prognozowanie dyspersji produktów wulkanizmu w atmosferze
Wydarzenia ostatniego tygodnia związane z erupcją wulkanu na Islandii spowodowały nie tylko zmiany w ruchu powietrznym nad Europą, ale i wysyp wielu informacji dotyczących zachowania wulkanu i migracji jego produktów w atmosferze. Okazuje się jednak, że prognoza rozprzestrzeniania się chmury pyłów i popiołów wulkanicznych jest bardzo skomplikowana bowiem utrudniona przez szereg niedoskonałości dotyczących szczególnie oprzyrządowania, którego wykorzystanie jest niezbędne w badaniu tego zjawiska.
20 IV 2010, 13:15:03 | Kategoria: Prognozy
Superkomputer do prognozowania pogody
W Hamburgu w Centrum ds. Zmian Klimatycznych pracę rozpoczął superkomputer o nazwie Blizzard.
31 III 2010, 13:16:44 | Kategoria: Prognozy
Rewolucja w prognozowaniu opadów śniegu
Naukowcy z Uniwersytetu w Utah odkryli nową metodę prognozowania ilości i gęstości opadów śniegu.
24 II 2010, 13:26:31 | Kategoria: Prognozy
Prognoza świstaka
Wczoraj Phil z Punxsutawney poinformował, że widzi swój cień, co według legendy oznacza, że zima potrwa jeszcze co najmniej sześć tygodni.
3 II 2010, 13:24:18 | Kategoria: Prognozy
Duńskie radary
Dyńscy meteorolodzy mają do dyspozycji trzy nowoczesne radary, które zainstalowane są na wyspie Bornholm, na zachodnim i wschodnim wybrzeżu Jutlandii.
15 I 2010, 13:23:19 | Kategoria: Prognozy
Idzie arktyczny chłód
Początek tygodnia w Polsce to na przeważającym obszarze łagodna zima. Lokalnie będzie padał śnieg, na ogół o niewielkiej intensywności. Temperatura również nie będzie nam szczególnie doskwierała. Noce co prawda chłodne, od -3 do -8°C, ale dni początkowo jeszcze z temperaturą około 0°C (na zachodzie) i (-4)-(-3)°C na wschodzie i południu. W górach zimno, mróz zarówno w nocy jak i w dzień. W partiach szczytowych (powyżej 1 500 m n.p.m.) temperatura maksymalna spadnie do około (-15)-(-11)°C. Koniec tygodnia to wyraźne ochłodzenie spodziewane za sprawą arktycznego powietrza. Temperatura powietrza w nocy spadnie poniżej -10°C. Najzimniej będzie na wschodzie i południu, tam lokalnie spodziewany jest spadek temperatury do minus kilkunastu stopni Celsjusza. Dni tylko nieco cieplejsze, od -8°C na wschodzie i południu do -4°C na zachodzie. W szczytowych partiach gór noce z temperaturą około (-15)-(-20)°C w Sudetach oraz (-18)-(-24)°C w Tatrach. W ciągu dnia w górach mróz od (-20)-(-15)°C w partiach szczytowych do ...
13 XII 2009, 15:14:37 | Kategoria: Prognozy
...
Meteopedia
Jest to przyrząd służący do pomiaru ilości wody pochodzącej z różnego typu opadów atmosferycznych w określonym odcinku czasu, zazwyczaj jest to okres doby.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne