Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Prognoza świstaka
Wczoraj Phil z Punxsutawney poinformował, że widzi swój cień, co według legendy oznacza, że zima potrwa jeszcze co najmniej sześć tygodni.
3 II 2010, 13:24:18 | Kategoria: Prognozy
Duńskie radary
Dyńscy meteorolodzy mają do dyspozycji trzy nowoczesne radary, które zainstalowane są na wyspie Bornholm, na zachodnim i wschodnim wybrzeżu Jutlandii.
15 I 2010, 13:23:19 | Kategoria: Prognozy
Idzie arktyczny chłód
Początek tygodnia w Polsce to na przeważającym obszarze łagodna zima. Lokalnie będzie padał śnieg, na ogół o niewielkiej intensywności. Temperatura również nie będzie nam szczególnie doskwierała. Noce co prawda chłodne, od -3 do -8°C, ale dni początkowo jeszcze z temperaturą około 0°C (na zachodzie) i (-4)-(-3)°C na wschodzie i południu. W górach zimno, mróz zarówno w nocy jak i w dzień. W partiach szczytowych (powyżej 1 500 m n.p.m.) temperatura maksymalna spadnie do około (-15)-(-11)°C. Koniec tygodnia to wyraźne ochłodzenie spodziewane za sprawą arktycznego powietrza. Temperatura powietrza w nocy spadnie poniżej -10°C. Najzimniej będzie na wschodzie i południu, tam lokalnie spodziewany jest spadek temperatury do minus kilkunastu stopni Celsjusza. Dni tylko nieco cieplejsze, od -8°C na wschodzie i południu do -4°C na zachodzie. W szczytowych partiach gór noce z temperaturą około (-15)-(-20)°C w Sudetach oraz (-18)-(-24)°C w Tatrach. W ciągu dnia w górach mróz od (-20)-(-15)°C w partiach szczytowych do ...
13 XII 2009, 15:14:37 | Kategoria: Prognozy
Prognozy pogody, pomagą w walce z chorobami
Mett Office uruchamia projekt, prognoz pogody dla osób z określonych grup chorobowych, projekt ten jest przeznaczony dla mieszkańców północnej Walii.
26 X 2009, 09:30:00 | Kategoria: Prognozy
Pogoda wpływa na biologiczny zegar człowieka
Jak odkryli naukowcy, ludzkie zegary biologiczne w silnym stopniu podlegają wpływowi warunków pogodowych oraz pór roku. Specjaliści do swoich badań wykorzystali komputerowy model funkcjonowania zegara biologicznego.
22 X 2009, 10:38:09 | Kategoria: Prognozy
Dokładniejsze prognozy pogody
Prognozy pogody maja być dokładniejsze dzięki odkryciu, którego dokonali irlandzcy inżynierowie z uniwersytetu w Queen w Belfaście. Specjaliści opracowali specjalne filtry, które będą w jednym czasie gromadzić różne dane potrzebne do prognozowania pogody.
21 X 2009, 10:00:00 | Kategoria: Prognozy
Wiarygodniejsze prognozy pogody
Inżynierowie z Queen's University Belfast's Institute of Electronics stworzyli filtr, który w niedalekiej przyszłości ma poprawić jakość prognoz pogody.
11 VIII 2009, 09:40:45 | Kategoria: Prognozy
Wsparcie prognoz dla Morza Śródziemnego
Na Uniwersytecie Balearów rozwinięto metodologię poprawy jakości krótkoterminowych prognoz pogody układów niskiego ciśnienia stanowiących istotne zagrożenie, a pojawiających się w rejonie Morza Śródziemnego. Metoda pomija wyniki numerycznego modelowania. Wykorzystano natomiast obliczenia tzw. czułości atmosfery. Pozyskanie tego rodzaju parametru jest dość tanie. W dodatku wspomaga procesy decyzyjne dotyczące choćby rozmieszczenia stacjonarnych punktów obserwacyjnych sieci meteorologicznej. W prognozowaniu wykorzystującym wrażliwość (czułość) atmosfery istotną rolę odgrywają obszary: północno-wschodniego Atlantyku, północnej Afryki i Morza Śródziemnego. Twórcy metody zachęcają przedstawicieli EUMETNETu do testowania nowego systemu.
29 V 2009, 13:42:34 | Kategoria: Prognozy
Prognozy zmian klimatu do kosza?
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej opinii na temat prognoz zmian klimatycznych. Niektórzy naukowcy uważają, że owe przewidywania mogą się nie sprawdzić.
1 V 2009, 14:19:59 | Kategoria: Prognozy
20 IV 2009, 08:44:56 | Kategoria: Prognozy
...
Meteopedia
Tornado [wg.PWN], to trąba powietrzna, silny wir powietrzny powstający w chmurach burzowych. Rozciąga się od podstawy chmury do powierzchni Ziemi i powoduje zasysanie wody ze zbiorników wodnych (tornado wodne) lub piasku czy pyłu z gruntu (tornado powietrzne, słup pyłowy).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne