Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Artykuły

...
...
Historia uderzenia meteorytu Morasko
31. października 2012 poznańscy geologowie zaprezentowali swoje najnowsze, spektakularne jak na te cześć Europy odkrycie. Z głębokości ponad 2 metrów pod powierzchnią gruntu zdołali oni wydobyć 300 kilogramową bryłę żelaza. Jest to największy dotąd znaleziony meteoryt w Polsce. Odkrycie miało miejsce w Rezerwacie przyrodniczo-astronomicznym Morasko, znajdującym się w północnej części Poznania. Wg większości teorii w miejscu obecnego rezerwatu ok. 5000 lat temu doszło do kosmicznej katastrofy. Pamiątką po tamtym wydarzeniu są odnajdywane dziś meteoryty, a także 7 wypełnionych wodą kraterów pouderzeniowych. Choć niektóre teorie twierdzą, że ich pochodzenie związane jest z przejściem lodowca, to większość naukowców przychyla się do ich kosmicznego pochodzenia. Pierwszy raz żelazną bryłę na tym obszarze znalazł w 1914 roku pruski żołnierz, który budował umocnienia wojskowe. Przewiezione do Berlina znalezisko oceniono jako meteoryt. Od tego czasu w pobliżu kraterów znaleziono wiele podobnych odłamków. W 1976 roku 54 haktarowa powierzchnia, zalesiona grabowo - dębowym drzewostanem stałą się ...
3 XI 2012, 20:52:00 | Kategoria: Artykuły
Jaka będzie tegoroczna zima?
Teorii jest wiele, obaw pewnie jeszcze więcej, bo to kosztowna i trudna pora roku. Ludzie starają się od dawna szukać przesłanek, dzięki którym znajdą odpowiedź, na pytania jak będzie: sucho, zimno ciepło, czy mokro? Naturalnie wraz z ciekawością ludzi znajdą się oczywiście tacy co "znają" odpowiedź. Sucha się ich z większą czy mniejszą powagą. Od kiedy człowiek za pomocą zaawansowanych urządzeń m.in. instalowanych na satelitach, monitoruje Glob Ziemski. Rozmaite dane z powierzchni oceanów i lądów stanowią niezwykle cenną informację, na podstawie której próbuje się z pomocą superkomputeów, oszacować sezonowe anomalie.
16 X 2012, 09:59:00 | Kategoria: Artykuły
NOAA: anomalie w sierpniu
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna co miesiąc przygotowuje specjalne raporty dotyczące anomalii pogodowych na świecie. W ocenie NOAA ostatni analizowany miesiąc - sierpień, był czwartym najcieplejszym sierpniem począwszy od 1880 roku. Świadczy to poniekąd o przegrzewaniu się naszej planety.
8 X 2012, 10:56:00 | Kategoria: Artykuły
Do Ziemi zbliża się wielka kometa
To jak mało wiemy o przestrzeni otaczającej naszą planetę można się przekonać na przykładzie odkrytej kilka dni temu komety C/2012 S1 "ISON". Okazuje się bowiem że kometa ta, odkryta 21 września, przez obserwatorium D00 ISON-Kislovodsk Observatory w Rosji, może już za rok być jaśniejsza od księżyca w pełni.
2 X 2012, 08:28:00 | Kategoria: Artykuły
Uaktualnienia modeli pogodowych?
Modele prognoz pogody, a także prądów i pływów morskich, które w lwiej części są wynikiem skomplikowanych obliczeń, wykonywanych na superkomputerach, w najbliższym czasie najprawdopodobniej będą poddane znacznej kalibracji. Konieczność taka zaszła ze względu na umiarkowanie duże prawdopodobieństwo powstania na Pacyfiku zjawiska El Nino. Ważne jest też odkrycie naukowców z Utah, którzy udowodnili dużą ingerencję wiatrów stratosferycznych w zmiany klimatu.
27 IX 2012, 10:19:00 | Kategoria: Artykuły
Technologia jutra - Smart TV
Technologia Smart TV jest to sprzęt łączący funkcje typowych odbiorników telewizyjnych i smartfonów. Nowoczesne telewizory, dzięki stałemu dostępowi do internetu umożliwiają odbiór telewizji internetowej. Na stworzenie telewizji internetowej się nie porwaliśmy, ale...
5 IX 2012, 15:43:00 | Kategoria: Artykuły
Obraz Ziemi z rosyjskiego satelity Elektro-Ł
Słynne zdjęcie planety Ziemi wykonane 7 grudnia 1972 przez załogę Apollo ma swojego rosyjskiego konkurenta. Przy pomocy satelity meteorologicznego Elektro - Ł, wykonali oni serię zdjęć w rozdzielczości 121 megapikseli. Ciekawym eksperymentem okazała się kombinacja różnych długości widma.
12 VI 2012, 08:21:00 | Kategoria: Artykuły
Plaga Szarańczy plądruje północną Afrykę!
Trwa okres, kiedy o swojej aktywności przypomina szeroko rozprzestrzeniony gatunek owadów szarańczowatych. Od Azji Środkowej przez północną Afrykę rządy poszczególnych państw, we współpracy z ONZ_owską agencją do spraw wyżywienia i rolnictwa (FAO) próbują zapobiec rozprzestrzenianiu się szarańczy. Owad ten masowo pojawił się nawet w Kalifornii opanowując plantacje kukurydzy w okolicach Sacramento.
11 VI 2012, 11:29:00 | Kategoria: Artykuły
Ocean jak niebo pełne gwiazd
Uważa się, że 80-90% stworzeń żyjących w głębinach oceanów wytwarza własne światło. Specjaliści od bioluminescencji nadal nie wiedzą wszystkiego o mechanizmach i powodach świecenia, nawet najmniejszych organizmów morskich. Jednym z najbardziej spektakularnych widoków jest nocne świecenie planktonu. Wody oceanu swoim blaskiem, przypominają wtedy rozgwieżdżone niebo.
8 V 2012, 11:27:00 | Kategoria: Artykuły
Rozwiązanie zagadki wymierania pszczół?
Nawet o jedną trzecią mogła się zmniejszyć populacja pszczół i trzmieli na świecie. Tak twierdzą eksperci ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa(FAO), sytuacja jest na tyle poważna, że w ciągu 20 lat mogą one zniknąć z powierzchni ziemi.
16 IV 2012, 14:08:00 | Kategoria: Artykuły
...
...
Meteopedia
Mgła adwekcyjna jest zawiesiną drobnych kropelek wody, tworzącą formę podobną do chmury, ograniczającą widzialność, lecz mającą bezpośredni kontakt z powierzchnią gruntu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne