Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › Artykuły ›
Ocean jak niebo pełne gwiazd
8 V 2012, 11:27:00 | Kategoria: Artykuły
Uważa się, że 80-90% stworzeń żyjących w głębinach oceanów wytwarza własne światło. Specjaliści od bioluminescencji nadal nie wiedzą wszystkiego o mechanizmach i powodach świecenia, nawet najmniejszych organizmów morskich.
Jednym z najbardziej spektakularnych widoków jest nocne świecenie planktonu. Wody oceanu swoim blaskiem, przypominają wtedy rozgwieżdżone niebo.
Jednym z najbardziej spektakularnych widoków jest nocne świecenie planktonu. Wody oceanu swoim blaskiem, przypominają wtedy rozgwieżdżone niebo.
Jak to się dzieje, że organizmy te zaczynają świecić i dla czego to robią? Otóż niektóre stworzenia zarówno na lądzie jak i na morzu potrafią produkować światło po przez reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz ich ciał. Zjawisko to znane jest pod pojęciem bioluminescencji. Generowanie światła powstaje w wyniku mieszania się substancji chemicznych, które następuje podczas nagłego ruchu czy wibracji.

Najczęstszym źródłem bioluminescencji jest plankton a konkretnie Wiciowce i Bruzdnice. Naukowcy sądzą, że ich światło ma odstraszać organizmy, które żywią się planktonem. Bowiem nocą, światło zwraca uwagę drapieżników, które z kolei mogą zaatakować żerujące na planktonie stworzenia.
Redaktor: Dawid Szymczak
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności