Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

NOAA: anomalie w sierpniu
NOAA: anomalie w sierpniu
8 X 2012, 10:56:00 | Kategoria: Artykuły
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna co miesiąc przygotowuje specjalne raporty dotyczące anomalii pogodowych na świecie. W ocenie NOAA ostatni analizowany miesiąc - sierpień, był czwartym najcieplejszym sierpniem począwszy od 1880 roku. Świadczy to poniekąd o przegrzewaniu się naszej planety.


Zwracając jednak uwagę na stan pokrywy lodowej, północną półkulę charakteryzuje 38,5 % ubytek lodu w stosunku do średniej z lat 1979-2000, jest to zarazem jej rekordowo niski stan.

Na południowym biegunie trend jest już odwrotny, gdyż powierzchnia lodu morskiego wzrosła o 1.6 % w stosunku do średniej z wielolecia 1979-2000. Tegoroczny sierpień jest pod tym względem czwartym z największą pokrywą lodową w badanym okresie. Na Antarktydzie więc tragedii związanej z globalnym ociepleniem nie ma!



Powyższą analizę warto zestawić z rekordowo ciepłym okresem 8 miesięcy nad USA. Nakładając na to zachodnią cyrkulację powietrza, która jest konsekwencją ruchu obrotowego Planety, można stwierdzić, że silnie przegrzane masy powietrza nad Ameryką Północną, wędruje wzdłuż frontu polarnego nad zlodzoną Grenlandię. Tak więc szybki ubytek lodu na biegunie północnym może być po części konsekwencją tego co dzieje się w Ameryce Północnej.

Ogólnie przyjąć można, że północna hemisfera nosi znamiona nadmiaru ciepła, są to opisane na grafice huragany i tajfuny, którym towarzyszą coraz to nowe rekordy np. Tajfun "Tembin" przyniósł bardzo silne ulewy na Tajwanie, gdzie w ciągu jednej godziny spadło 167 l/m². To największy opad jaki miał miejsce od 100 lat.

Sierpień 2012 był drugim najcieplejszym sierpniem w Hiszpanii, począwszy od 1961 roku. Temperatura maksymalna w Cordobie przekraczała 47 st C. Na Wyspach Brytyjskich z kolei był to drugi najbardziej wilgotny sierpień na przestrzeni 103 lat. Względnie chłodniej było tylko w Finlandii, gdzie sierpień 2012 był najchłodniejszy od 2008 roku.

Na półkuli południowej odwrotnie, chłodniejsza niż zwykle zima w Australii, Burze w Argentynie i pomimo nieco cieplejszych wód powierzchniowych wschodniego Pacyfiku, jeszcze brak znamion anomalii oscylacji południowej. Ta bowiem nasiliła się nieco we wrześniu.

Uaktualnienia modeli pogodowych?
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Jest to przyrząd służący do pomiaru ilości wody pochodzącej z różnego typu opadów atmosferycznych w określonym odcinku czasu, zazwyczaj jest to okres doby.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne