Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Obraz Ziemi z rosyjskiego satelity Elektro-Ł
Obraz Ziemi z rosyjskiego satelity Elektro-Ł
12 VI 2012, 08:21:00 | Kategoria: Artykuły
Słynne zdjęcie planety Ziemi wykonane 7 grudnia 1972 przez załogę Apollo ma swojego rosyjskiego konkurenta. Przy pomocy satelity meteorologicznego Elektro - Ł, wykonali oni serię zdjęć w rozdzielczości 121 megapikseli. Ciekawym eksperymentem okazała się kombinacja różnych długości widma.
Obraz Ziemi uzyskano, wykorzystując trzy pasma odbitego światła i dwa w tzw. bliskiej podczerwieni.

W efekcie niebieska planeta w jednych miejscach jest pokryta soczystą zielenią, a w innych rdzawą czerwienią i odcieniami żółci. Barwy te odpowiadają konkretnym stadiom wegetacji roślin.

Dzięki zdjęciom w paśmie widzialnym, widzimy to co na konwencjonalnych obrazach naszej planety (Blue Marble),natomiast rośliny doskonale odbiły światło w bliskiej podczerwieni.


Obraz północnej półkuli wykorzystującego pasma promieniowania widzialnego i bliskiej podczerwieni Elektro-Ł.



Znany z wielu publikacji obraz Blue Marble z 1972 roku, zrobiony podczas misji Apollo 17 na księżyc. Odległość od Ziemi 29 000 km. Jedno z nielicznych
zdjęć pokazujących w pełni oświetloną planetę.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne