Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Pogoda na świecie

...
Nowy Jork zasypany śniegiem!
Nowy Jork i Wschodnie Wybrzeże, które nie zdążyło się jeszcze uporać ze skutkami przejścia huraganu Sandy. Zostało zasypane śniegiem. W zachodniej części Maryland i w Pensylwanii spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu. W Nowym Jorku stacja meteorologiczna włączyła do depeszy grupę śniegową w której jest informacja, że pokrywa śnieżna ma 10 cm.
8 XI 2012, 11:37:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Niż Regula narozrabiał nie tylko w Polsce!
Niż atmosferyczny ochrzczony imieniem "Regula" powstał na fali frontu chłodnego w poniedziałkowy poranek nad Morzem Liguryjskim, a konkretnie w rejonie Zatoki Genueńskiej. Przemieszczając się w kierunku Zatoki Weneckiej troszkę narozrabiał we Włoszech. W Austrii za to przyniósł atak zimy, a na Węgrzech obfite opady deszczu. Jeśli chodzi o Polskę to opady z nim związane przeszkodziły piłkarzom rozegrać mecz. Deszczomierz zainstalowany na stacji Warszawa-Okęcie zanotował dobową sumę opadu rzędu 28,6 l/m². Należy jednak mieć na uwadze, że mówiąc o dobie mamy na myśli okres czasu od godz 8.00 16.10 do godz. 8.00 17.10 czasu polskiego. Jak na październik to jest dość sporo, zważywszy że średnie wieloletnie sumy opadów w październiku dla tego miasta to 38 l/m². Wędrujący na północny wschód niż znacznie poważniej skomplikował sytuację w Europie Środkowej, nieprzejezdne bowiem są niektóre trasy międzynarodowe i krajowe. W wypadkach związanych z fatalną aurą zginęły dwie osoby, a 15 zostało rannych. W Austrii ...
17 X 2012, 09:44:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Burze nad Morzem Śródziemnym - zalany Neapol!
Jesień to okres, kiedy w Basenie Morza Śródziemnego pogoda może w jednej chwili z słonecznego dnia, przeistoczyć się w nieokiełznany żywioł. 40 minut burzy wystarczyło aby zatopić trzecie co do wielkości miasto Włoch. W piątek opady związane z frontem chłodnym zatopiły Neapol. Studzienki bardzo szybko się wypełniły a ulicami zaczeły płynąć potoki. Woda sięgała kolan, unieruchamiając wiele samochodów osobowych, powstały olbrzymie korki.
14 X 2012, 13:59:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
W Polsce susza w UK powodzie.
W wyniku niewielkich opadów deszczu, koryta rzek w Polsce prowadzą coraz mniej wody. Wg ostatniego biuletynu hydrologicznego z 25 września stan wody zarówno w Dorzeczu Wisły jak i Dorzeczu Odry zawierał się w strefie stanów niskich. Szczególnie mało wody jest w rzekach na wschodzie i w centrum kraju. W Dorzeczu Wisły aż na 11 stacjach wodowskazowych, wody jest na tyle mało, że jej lustro nie sięga łaty wodowskazu.
26 IX 2012, 09:48:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Upały powyżej 45 st C i to w Europie!
W piątek nad Półwyspem Iberyjskim zalegała bardzo silnie przegrzana masa powietrza zwrotnikowego. W efekcie termometry w Hiszpanii notowały wartości temperatury powyżej 40 st C.W piątek najcieplejszym miejscem w Europie była Cordoba, gdzie lotniskowa stacja meteorologiczna zanotowała 45,3 st C. W pozostałych miastach Andaluzji, Kastylii i Murcji również było ponad 42 st C. Sobota będzie kolejnym dniem z wysokimi wartościami temperatury maksymalnej, która może nawet dojść do 46 st C. Kolejne dni będą już nieco chłodniejsze co oznacza, że temperatura wzrośnie tylko do35-37 st C.
11 VIII 2012, 00:21:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Trąba powietrzna w okolicach Wenecji
W gwałtownej burzy, która przeszła niedaleko Wenecji wytworzyła się trąba powietrzna. Groźne zjawisko pogodowe przeszło pomiędzy pobliskimi wyspami Lidio, św. Heleny i św Erasmus. Zniszczeniu uległo wiele stacjonujących w portach łodzi. Szkody wystąpiły także w nadbrzeżnych restauracjach.
13 VI 2012, 10:41:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Bryły gradowe ważące 0.6 kg i ulewne deszcze nękają Chiny
Podczas kiedy w zachodniej Polsce rolników i leśników martwi susza, to w Państwie Środka problem jest zupełnie inny. Kraj ten nie może sobie poradzić z intensywnymi opadami deszczu, które zaczęły się w niedzielne popołudnie
30 V 2012, 10:00:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
USA: Sezon tornad w pełni i zagadka zielonawej barwy chmur burzowych
Pięć osób zginęło a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku tornad, które przeszły nad środkową częścią USA. W kilku amerykańskich stanach trwa usuwanie skutków żywiołu. Służby meteorologiczne USA otrzymały doniesienia o dziesiątkach tornad w Oklahomie, Kansas, Nebrasce i Iowa. Wiele budynków dosłownie zostało zmiecionych z powierzchni ziemi, dziesiątki tysięcy osób zostało bez prądu. W tym roku sezon gwałtownych zjawisk burzowych rozpoczął się stosunkowo wcześnie. Zginęły w nim do tej pory 62 osoby. W ubiegłym roku liczba ofiar przekroczyła 500 ludzi.
16 IV 2012, 11:36:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Uderzenie super-pioruna  w stanie Oklahoma
Ogłuszający grzmot przetoczył się nad ranem nad Tulsą w Oklahomie. Wyjątkowo silne uderzenie pioruna spowodowało ogłuszający grzmot, który obudził śpiących mieszkańców i uruchomił alarmy w samochodach. Do zdarzenie doszło po 3.30 nad ranem miejscowego czasu.
22 III 2012, 10:17:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
USA: 12 osób zginęło po przejściu silnych burz
W USA powoli zaczyna się niebezpieczny sezon gwałtownych burz z ulewami i silnym wiatrem. Choć początek marca jest nietypowym okresem dla takich zjawisk. Amerykańskie służby meteorologiczne zarejestrowały 16 tornad w kilku stanach. Największe szkody spowodowało tornado, które przeszło przez Harrisburg w Illinois. Wiatr podczas burzy wiał z prędkością 250 km/h. Zginęło 12 osób, w kilku różnych miejscowościach. Tornado z ziemią zrównało około 400 budynków. Pod koniec tygodnia prognozy mówią o możliwości pojawienia się kolejnych silnych burz nad środkowymi stanami USA.
1 III 2012, 19:43:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
...
Meteopedia
Adwekcja - w meteorologii napływ powietrza nad dany obszar, często główna przyczyna zmian warunków pogody (napływ masy powietrza o innej temperaturze czy też wilgotności). W odróżnieniu od konwekcji zachodzi w płaszczyźnie poziomej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne