Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Pogoda na świecie

...
Bryły gradowe ważące 0.6 kg i ulewne deszcze nękają Chiny
Podczas kiedy w zachodniej Polsce rolników i leśników martwi susza, to w Państwie Środka problem jest zupełnie inny. Kraj ten nie może sobie poradzić z intensywnymi opadami deszczu, które zaczęły się w niedzielne popołudnie
30 V 2012, 10:00:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
USA: Sezon tornad w pełni i zagadka zielonawej barwy chmur burzowych
Pięć osób zginęło a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku tornad, które przeszły nad środkową częścią USA. W kilku amerykańskich stanach trwa usuwanie skutków żywiołu. Służby meteorologiczne USA otrzymały doniesienia o dziesiątkach tornad w Oklahomie, Kansas, Nebrasce i Iowa. Wiele budynków dosłownie zostało zmiecionych z powierzchni ziemi, dziesiątki tysięcy osób zostało bez prądu. W tym roku sezon gwałtownych zjawisk burzowych rozpoczął się stosunkowo wcześnie. Zginęły w nim do tej pory 62 osoby. W ubiegłym roku liczba ofiar przekroczyła 500 ludzi.
16 IV 2012, 11:36:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Uderzenie super-pioruna  w stanie Oklahoma
Ogłuszający grzmot przetoczył się nad ranem nad Tulsą w Oklahomie. Wyjątkowo silne uderzenie pioruna spowodowało ogłuszający grzmot, który obudził śpiących mieszkańców i uruchomił alarmy w samochodach. Do zdarzenie doszło po 3.30 nad ranem miejscowego czasu.
22 III 2012, 10:17:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
USA: 12 osób zginęło po przejściu silnych burz
W USA powoli zaczyna się niebezpieczny sezon gwałtownych burz z ulewami i silnym wiatrem. Choć początek marca jest nietypowym okresem dla takich zjawisk. Amerykańskie służby meteorologiczne zarejestrowały 16 tornad w kilku stanach. Największe szkody spowodowało tornado, które przeszło przez Harrisburg w Illinois. Wiatr podczas burzy wiał z prędkością 250 km/h. Zginęło 12 osób, w kilku różnych miejscowościach. Tornado z ziemią zrównało około 400 budynków. Pod koniec tygodnia prognozy mówią o możliwości pojawienia się kolejnych silnych burz nad środkowymi stanami USA.
1 III 2012, 19:43:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Zima na całego: -61,6°C na Alasce; -50,1°C w Rosji i i -27° w Bułgarii
Tegoroczna zima, rozszalała się na dobre. W Polsce co prawda jej zimny oddech odczuwamy dopiero od kilku dni, ale w innych obszarach północnej półkoli naszego globu, z zimą walczy się już od listopada. 30 stycznia na Alasce mógł paść tamtejszy rekord zimna z 1971 roku, kiedy termometr minimalny wskazał -62 st C. W ostatni poniedziałek stycznia 2012 roku być może było zimniej. Niestety termometr zasilany baterią przestał działać z powodu wyczerpania się ów baterii. Ostatni odczyt to -61,6 st C.
1 II 2012, 09:06:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Obfite opady śniegu w Bułgarii
Bardzo trudna sytuacja meteorologiczna ma miejsce w północno- wschodniej części Bułgarii. Od kilkudziesięciu godzin występują tam obfite opady śniegu, które sparaliżowały transport i pozbawiły kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych elektryczności. Sytuację utrudnia silny wiatr powodujący zamiecie śnieżne i ponad dwumetrowe zaspy. Zamknięty jest most na Dunaju, łączący bułgarskie Ruse z rumuńskim Giurgiu. W czterech gminach odwołano zajęcia szkolne. W Warnie z uwagi na silny wiatr zamknięto port.
27 I 2012, 08:14:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
USA: Pierwsze ofiary Tornad w tym roku
Gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem nocą i wczesnym rankiem przeszły nad południowym - wschodem Stanów Zjednoczonych. W Arkansas i Alabamie burze zniszczyły budynki.
24 I 2012, 08:07:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Obfite opady śniegu zniszczyły aparaturę pomiarową pokrywy śnieżnej
Położona na północy Japonii i znana z wyjątkowo obfitych opadów śniegu, wyspa Hokkaido, została w poniedziałek zasypana przez niezwykle silną burza śnieżną. W mieście Iwamizawa zostawiła ona za sobą prawie dwumetrowe zaspy śniegu.
18 I 2012, 06:12:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Zima w Rosji
W Polsce zimą temperatura wzrasta do +10ºC, a w Rosji mamy prawdziwą zimę. Na Kamczatce i w Jakucji temperatura spadła do - 49 stopni Celsjusza. Władze niektórych regionów Kamczatki zdecydowały się przedłużyć im ferie świąteczne z powodu szalejących burz śnieżnych i wiatru wiejącego z prędkością przekraczającą 120 km/h.
13 I 2012, 11:19:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Trzy metry śniegu na Alasce!
Położona w Zatoce Księcia Williama rybacka wioska Cordova nie może uporać się z ponad trzy metrową warstwą śniegu. Z pomocą mieszkańcom ruszyła Gwardia Narodowa.
11 I 2012, 07:33:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
...
Meteopedia
Chmury piętra średniego najczęściej składają się z kropelek wody. Jedynie grube warstwy chmur średnich warstwowych mają budowę mieszaną - składają się z kropelek wody i kryształków lodu. Wyróżniamy wiele różnych gatunków chmur średnich kłębiastych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne