Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uderzenie super-pioruna  w stanie Oklahoma
Uderzenie "super-pioruna" w stanie Oklahoma
22 III 2012, 10:17:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Ogłuszający grzmot przetoczył się nad ranem nad Tulsą w Oklahomie. Wyjątkowo silne uderzenie pioruna spowodowało ogłuszający grzmot, który obudził śpiących mieszkańców i uruchomił alarmy w samochodach. Do zdarzenie doszło po 3.30 nad ranem miejscowego czasu.
Wstrząs towarzyszący wyładowaniu był tak silny, że mieszkańcy Tulsy początkowo byli przekonani, że zatrzęsła się ziemia. Amerykańskie biuro meteorologiczne natychmiast wydało komunikat, że było to wyładowanie atmosferyczne z dodatnio naładowanej chmury burzowej. Mimo że wyładowanie uwolniło wielkie ilości energii, nie zanotowano żadnych zniszczeń.
Nad Oklahomą i zachodnim Teksasem przesuwa się układ burzowy, który przyniósł ulewne opady i burze gradowe. Synoptycy nie wyklczają wystąpienia tornad na tych terenach.
We wschodniej i południowo-wschodniej Oklahomie oraz w północno-zachodnim Arkansas od poniedziałku obowiązuje ostrzeżenie powodziowe.


Rozbudowana chmura burzowa jest swoistą maszyną elektrostatyczną wytwarzającą bardzo wysokie pole napięcia elektrycznego w swoim wnętrzu i w pobliżu chmury. Poprzez indukcję wytwarza też pole dodatnie na powierzchni ziemi. Wyładowanie (błyskawica) łączy obszary naładowane różnoimiennie. Większość wyładowań zachodzi pomiędzy częściami chmury. Niektóre spina ujemną, centralną część chmury z Ziemią (piorun ujemny). Przed wyładowaniem natężenie pola elektrycznego osiąga i przekracza watrość 50 000 V/m. Na kilkukilometrowej drodze błyskawicy różnica potencjałów wynosi setki milionów Voltów, natomiast natężenie prądu rzędu dziesiątków tysięcy amperów. Super-piorun, który miał miejsce w Tulsie, to bardzo silny (od 100 000 do 250 000 A) lecz na szczęście rzadko występujący piorun dodatni, łączący górną część chmury Cb (ponad 10 km) z powierzchnią ziemi (grom z jasnego nieba).


Fot. M. Ostrowski, Meteorologia dla lotnictwa sportowego, Aeroklub Polski, 1999

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
ruch powietrza, przy którym prędkość przepływu i ciśnienie, a często także np. temperatura i wilgotność powietrza, podlegają przypadkowym fluktuacjom w czasie i przestrzeni;

powstaje głównie wskutek różnych prędkości wiatru w sąsiednich warstwach powietrza i występowania pionowego gradientu temperatury w atmosferze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne