Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności

...
...
Rzadka chmura nad szwedzkim niebem.
W czwartek nad dwoma resortami górskim w zachodniej Szwecji – Are i Duved pojawiła się niezwykła chmura kształtem przypominająca UFO.
1 II 2017, 10:20:00 | Kategoria: Ciekawostki
Obrazy z NASA pokazują, jak szybko zmienia się nasza planeta.
NASA niedawno opublikowała fotografie, które obrazują jak zachodzą zmiany w środowisku naturalnym. Fotografie przedstawiają zmiany w zalesieniu, w poziomach wód czy pokrywy śnieżnej w ciągu ostatnich 40 lat. Nie wszystkie z przekształceń związane są ze zmianami klimatu. Niektóre to skutki urbanizacji lub katastrof naturalnych, na przykład pożarów czy powodzi.
1 II 2017, 09:31:00 | Kategoria: Ciekawostki
Prognoza pogody na środę.
W północno – wschodniej części kraju pochmurno, ale nie powinno padać. Na północnym – zachodzie dość pogodnie. Na pozostałym obszarze dużo chmur z przejaśnieniami. W regionach południowych miejscami możliwe słabe opady od marznącej mżawki po śnieg. Maksymalnie od (-1)ºC na północy oraz w centrum do 2ºC na Podkarpaciu oraz na Wybrzeżu. Słaby i umiarkowany wiatr z południa i wschodu. Ciśnienie będzie spadać. Na barometrach w południe około 1024 hPa.
1 II 2017, 08:07:00 | Kategoria: Prognozy
Prognoza pogody na weekend 21 i 22 stycznia 2017 roku.
Nad południową i północno – wschodnią Europą, a w późniejszych terminach również nad Wyspami Brytyjskimi niże z frontami atmosferycznymi. Nad pozostałym obszarem rozległy obszar wysokiego ciśnienia. Polska znajdzie się pod wpływem wysokiego ciśnienia. Nad obszar kraju napływać będzie cieplejsza masa powietrza. W sobotę pochmurno. Większe przejaśnienia w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na obszarach podgórskich. Przeważnie może popadać mżawka. Na południowym – wschodzie popada również śnieg. Minimalnie od 3ºC w rejonie Zatoki Gdańskiej do (-4)ºC w Małopolsce. Maksymalnie od (-1)ºC na Podkarpaciu do 3ºC w rejonie Zatoki Gdańskiej. Słaby wiatr z zachodu. Ciśnienie będzie się wahać. Na barometrach w południe około 1033 hPa. W niedzielę początkowo na północy pochmurno. Na południu dość pogodnie. Na pozostałym obszarze przejaśnienia. Po południu w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Warmii i Mazurach pochmurno. Na południu i południowym – zachodzie dość pogodnie. Na pozostałym obszarze przejaśnienia. Minimalnie od 1ºC w rejonie Zatoki Gdańskiej do (-5) - (-6)ºC ...
20 I 2017, 09:46:00 | Kategoria: Prognozy
Prognoza pogody na piątek.
W ciągu dnia zachmurzenie duże i całkowite. Niewielkie przejaśnienia na południu. Na pozostałym obszarze opady mżawki, które, miejscami zwłaszcza na wschodzie, będą marznące. Na południowym – wschodzie opady słabego śniegu i deszczu ze śniegiem. Maksymalnie od (-3) - (-2)ºC na południowym – wschodzie do 1 - 2ºC na północy. Słaby i umiarkowany zachodni wiatr. Ciśnienie będzie się wahać. Na barometrach w południe około 1032 hPa.
20 I 2017, 07:49:00 | Kategoria: Prognozy
Prognoza pogody na weekend 14 i 15 stycznia 2017.
Nad Polską pole niskiego ciśnienia i kolejne fronty. Napływać będzie chłodna i wilgotna masa powietrza. W sobotę w całym kraju dużo chmur. Śnieg popada w północnych, wschodnich i południowych regionach. Minimalnie od 0ºC na Warmii i Mazurach do (-3) - (-5)ºC we wschodnich i zachodnich regionach. Maksymalnie od (-1)ºC w południowych regionach do 2ºC na Wybrzeżu. Umiarkowany zachodni wiatr. Wzrost ciśnienia. Na barometrach w południe około 1000 hPa. W niedzielę w całym kraju dużo chmur. Opady śniegu w północnych i zachodnich regionach. Minimalnie od 1 – 0ºC na Pomorzu do około (-13)ºC na Podkarpaciu. Maksymalnie od (-3)ºC na południowym – wschodzie do 0 – 1ºC na zachodnie i Pomorzu. Słaby i umiarkowany zachodni i południowy wiatr. Dalszy wzrost ciśnienia. Na barometrach około 1014 hPa.
13 I 2017, 10:48:00 | Kategoria: Prognozy
Prognoza pogody na piątek 13.01.2017.
W ciągu dnia w całym kraju pochmurno. Przejaśnienia w południowej i centralnej Polsce. Na przeważającym obszarze kraju opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub samego deszczu. Maksymalnie od (-1)ºC na Podlasiu i obszarach podgórskich do 3ºC na Dolnym Śląsku. Umiarkowany i dość silny wiatr z zachodu. Ciśnienie zacznie rosnąć. Na barometrach w południe około 992 hPa.
13 I 2017, 09:04:00 | Kategoria: Prognozy
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.3.
9. Pożary w Tennessee. Pożary lasów wokół Gatlinburga w stanie Tennessee trwały do 28 listopada. Pożary doprowadziły do zamknięcia Parku Narodowego w górach Great Smoky Mountain oraz zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów. Żywioł, na tym objętym suszą obszarze, szybko się rozprzestrzeniał, dzięki porywistym wiatrom. Wiatry te przenosiły ogień na kolejne suche liście, ale również przewracały linie energetyczne, co również wywoływało nowe pożary. Żywioł spowodował śmierć 14 osób i zranił 134 osoby.
13 I 2017, 07:21:00 | Kategoria: Katastrofy
Prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok.
Nad Polską słabnący wyż. Nad obszar kraju napływać będzie chłodna i sucha masa powietrza. W Sylwestra rano zanikające mgły na południu. W ciągu dnia na północy pochmurno i na północnych krańcach może popadać deszcz lub mżawka. Na pozostałym obszarze pogodnie. Minimalnie od 2ºC na Wybrzeżu do około (-4)ºC na Podkarpaciu i w Małopolsce. Lokalnie niższa. Maksymalnie od 0ºC na Podlasiu do 4ºC na Dolnym Śląsku. Słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny wiatr z zachodu. Ciśnienie będzie spadać. Na barometrach w południe około 1029 hPa. W SYLWESTROWĄ NOC w regionach południowych pogodnie, a w północnych dużo chmur. W pierwszej części nocy mżawka, miejscami marznąca, popada na Wybrzeżu, a w drugiej części nocy może popadać na Wybrzeżu i Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Kujawach na Podlasiu oraz w północnych częściach Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Mazowsza. Minimalnie od 3ºC na Wybrzeżu do (-6)ºC na Podkarpaciu. Lokalnie niższa. W Nowy Rok początkowo w południowej części kraju ...
30 XII 2016, 10:17:00 | Kategoria: Prognozy
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.2.
5. Trzęsienia ziemi we Włoszech. W tym roku środkowe Włoch zostały dotknięte przez 3 trzęsienia ziemi. 24 sierpnia trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 miało swoje epicentrum 4 km od Nursji (prowincja Perugia). Po tym zdarzeniu tego samego dnia wystąpiło kilka wstrząsów wtórnych o magnitudzie 5,5. Około 300 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych, gdy wiele budynków, również z okresu średniowiecza, było niszczonych przez żywioł. Kolejny raz obszar ten został doświadczony 26 października. W ciągu dwóch godzin wystąpiły dwa trzęsienia ziemi: pierwsze o magnitudzie 5,5 miało swoje epicentrum 9 km od Nursji, a drugie o magnitudzie 6,1 i epicentrum 18 km od miasta. Po tych trzęsieniach około 40 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową.
30 XII 2016, 09:00:00 | Kategoria: Katastrofy
...
...
Meteopedia
Chmura burzowa (Cumulonimbus) inaczej nazywana chmurą kłębiasto-deszczową lub kłębiasto-opadową stanowi praktycznie ostatnie stadium rozwoju chmur kłębiastych. Ma ona postać potężnych gór lub wież. Wierzchołki są spłaszczone i często przypominają swoim kształtem kowadło. Poniżej zwykle bardzo ciemnej podstawy możemy zaobserwować ciemne smugi deszczu (Praecipitatio).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne