Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Obrazy z NASA pokazują, jak szybko zmienia się nasza planeta.
Obrazy z NASA pokazują, jak szybko zmienia się nasza planeta.
1 II 2017, 09:31:00 | Kategoria: Ciekawostki
NASA niedawno opublikowała fotografie, które obrazują jak zachodzą zmiany w środowisku naturalnym. Fotografie przedstawiają zmiany w zalesieniu, w poziomach wód czy pokrywy śnieżnej w ciągu ostatnich 40 lat. Nie wszystkie z przekształceń związane są ze zmianami klimatu. Niektóre to skutki urbanizacji lub katastrof naturalnych, na przykład pożarów czy powodzi.
Niektóre ze zdjęć są bardzo szokujące, jak na przykład porównanie Jeziora Urmia w Iranie. Jest to zbiornik wodny ulegający ciągłemu kurczeniu się. Zmienia się również kolor wód.
W kwietniu 2016 roku jezioro miało barwę zieloną, a już kilka miesięcy później w lipcu 2016 roku jego kolor zmienił się na czerwono – brązowy. Spowodowane zostało to przez gorące lato oraz rosnącą populację glonów i bakterii.
Na innych zdjęciach można zobaczyć jak w ciągu 25 lat skurczyła się powierzchnia Wielkiego Jeziora Słonego w stanie Utah w USA, co zostało spowodowane przez zmniejszone roztopy oraz opady.
Kilka fotografii ukazuje, jak nasze rozrastające się miasta wpływają na krajobraz naturalny. Na zdjęciu widać jak zmniejszyła się powierzchnia lasu Baban Rafi w Nigerii od 1976 do 2017 roku. Populacja Nigerii w tym czasie wzrosła o 40%, a znaczna część lasu została zamieniona na grunty rolne.
Skutki urbanizacji widoczne są również na zdjęciu porównującym wielkość New Delhi w Indiach. W latach 1991 – 2016 liczba ludności wzrosła tam z 9,4 mln do 25 mln ludzi.
Pokrywa lodowa na Grenlandii w ostatnich latach topnieje szybciej niż kiedykolwiek. Widać to, gdy porównamy pokrywę lodową w 2014 i 2016 roku. Topniejąca woda powoduje, że powierzchnia lodu staje się ciemniejsza. To natomiast sprawia, że absorbowane jest więcej światła słonecznego, więc topi się jeszcze więcej lodu.
Widać to również na przykładzie lodowca Helheim. Wzrost temperatury powietrza i oceanu powodują kurczenie się tego lodowca, jego wycofywanie się i szybsze odpływanie wód do morza.

Źródło: sciencealert.com; NASA;
Meteopedia
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne