Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › ›
|
|
Choć rok 2015 nie jest rokiem przestępnym to mimo to będzie on nieco dłuższy niż poprzedni. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (ang. International Earth Rotation and Reference Systems Service, w skr. IERS). Naukowcy których zadaniem jest kontrola punktualności ruchu Ziemi poinformowali że 30 czerwca świat otrzyma jedną sekundę przestępną.
13 I 2015, 09:11:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Depesze ze stacji pogodowych w Polsce raportują o spadkach ciśnienia rzędu 10 hPa na 3 godziny, Tak jest przynajmniej w rejonie Wybrzeża, ale w np w Poznaniu zanotowano spadek 8 hPa a w Chojnicach 9 hPa. Dodatkowo w Świnoujściu obserwator zanotował burze. Wszystko przez głęboką rodzinę niżów które jeden po drugim wpadają w obszar południowej Skandynawii i Bałtyku. Ich aktywne fronty atmosferyczne przynoszą w zachodniej Polsce deszcz a na wschodzie deszcz ze śniegiem. Zarówno piątek jak i sobota będą stały pod znakiem właśnie takiej pogody w które jest dużo chmur i opady deszczu. Dopierow w niedziele na chwilę powinno się przejaśnić.
9 I 2015, 14:13:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Tragiczne informacje o zatonięciu u północnych wybrzeży Szkocji cementowca z 7 osobową załogą, złożoną głównie z Polaków, stało się przez kilka dni pierwszoplanowym tematem serwisów informacyjnych. Nagłośniona katastrofa sprawiła, że wiele osób zadało sobie pytanie. Jak to możliwe, że w dobie technologi opartych o informacje nawigacyjne z satelitów GPS czy GLONASS, oraz zaawansowanego systemu alarmowego GMDSS tonie statek i nikt o tym nie wie. Przecież katastrofa wydarzyła się w miejscu, gdzie przepływa wiele jednostek. Nie nadano nawet głosowej komendy MAYDAY.
7 I 2015, 10:00:00 | Kategoria: Artykuły
Poranek 07 stycznia szczególnie na wschodzie Polski zaznaczył się zimowymi wartościami temperatury. Sprzyjały temu brak wiatru, bezchmurne niebo i bardzo zimna masa powietrza, która buduje wyż atmosferyczny z centrum nad pograniczem Polsko-Białoruskim. Stąd na Podlasiu temperatura minimalna spadła do około -18 st C, przy gruncie natomiast termometry wskazały około -21 st C(Suwałki). Mroźno było też w rejonie Podkarpacia i Lubelszczyzny (-15) (-17) st C , w Rzeszowie również 5 cm nad gruntem odnotowano (-20) st C . Izoterma (-10) st C przebiega niemal dokładnie przez połowę Polski, dzieląc kraj na cieplejszy zachód lub mroźny wschód.
7 I 2015, 08:42:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Serie niżów które po chwili spokoju i zimowej aury ponownie zaczną kształtować pogodę w Polsce, sprawią że w najbliższy weekend dominować będą opady. Szczególnie w południowej Polsce będzie ich sporo, i to na dodatek w postaci mokrego, ciężkiego śniegu. Największe apogeum opadów spodziewane jest w noc z soboty na niedzielę. Zapewne zjawiska meteorologiczne wyraźnie utrudnią transport, bowiem warunki drogowe będą fatalne.
2 I 2015, 15:22:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Choć pierwsze dni kalendarzowej zimy przypominały listopadową jesień, to prognozy na kolejne dni mówią już o ochłodzeniu i opadach śniegu.
23 XII 2014, 17:07:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Ostatni dzień astronomicznej jesieni 2014 roku. Dokładnie w poniedziałek 22.12 o godzinie 00.03 Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. W tym momencie promienie słonecznie pod kątem prostym padają na zwrotnik Koziorożca. Lepiej oświetlona i ogrzana przez Słońce półkula południowa zaczyna porę lata. Tymczasem mieszkańcy północnej półkuli zmagają się z zimą.
21 XII 2014, 00:39:00 | Kategoria: Dla Turystów
Nowe dane otrzymane z marsjańskiego łazika badawczego Curiosity wykazały że w atmosferze czerwonej planety występuje metan. Jest go co prawda 4000 raz mniej niż w ziemskiej atmosferze, ale to gaz, który na Ziemi ma pochodzenie organiczne, związane z życiem zwierząt i roślin. Zaobserwowano też miejsca gdzie stężenie gazu znacznie wzrasta. Może to oznaczać że kiedyś na Marsie istniały zaawansowane formy życia.
17 XII 2014, 16:48:00 | Kategoria: Ciekawostki
Po długim okresie blokady założonej przez bardzo stabilny i mroźny wyż znad Rosji nadchodzi nowy okres synoptyczny związany z cyrkulacją strefową. W najbliższych tygodniach pogodę w Europie kształtować ma Atlantyk. To nad jego północnymi wodami na początku tygonia utworzył się bardzo głęboki niż o ciśnieniu w centrum równym 940 hPa. Natomiast 1500 km dalej na południe zalega sobie wyż azorski, tutaj ciśnienie jest równe 1040 hPa. Z impetem w kierunku Europy zaczną napływać świeże masy powietrza o cechach oceanicznych. Zmieni się zatem typ stosunkowo spokojnej pogody. Będzie silnie wiać, szczególnie na Pomorzu i w górach. Na Bałtyku sztorm.
9 XII 2014, 13:45:00 | Kategoria: Dla Turystów
Naukowcy obliczyli że asteroida 2014 UR 116 będzie przelatywać w niebezpiecznie bliskiej odległości od Ziemi. Mogło by się to wydarzyć nawet za trzy lata. Jeśli doszło by do zderzenia, energia eksplozji była by tysiąc razy większa niż impakt meteorytu czelabińskiego.
8 XII 2014, 02:05:00 | Kategoria: Astronomia
|
|
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności