Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Astronomiczna zima zacznie się jesiennie i wietrznie
Astronomiczna zima zacznie się jesiennie i wietrznie
21 XII 2014, 00:39:00 | Kategoria: Dla Turystów
Ostatni dzień astronomicznej jesieni 2014 roku. Dokładnie w poniedziałek 22.12 o godzinie 00.03 Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. W tym momencie promienie słonecznie pod kątem prostym padają na zwrotnik Koziorożca. Lepiej oświetlona i ogrzana przez Słońce półkula południowa zaczyna porę lata. Tymczasem mieszkańcy północnej półkuli zmagają się z zimą.
Są to najkrótsze w roku dni, w Warszawie dzień zaczyna się o 07.44 a kończy o 15.26 trwając 07 godzin i 43 minuty. Od tej daty zacznie przybywać dnia, a noc będzie stawała się coraz krótsza. Jednak to nadal noc przeważać będzie nad dniem i tak aż do równonocy wiosennej 20 marca. Przed nami zatem prawie 89 dni zimy. Jaka ona będzie, pokaże czas. Jak na razie sprawdzają się prognozy tych co twierdzą, że i w tym roku będzie ona dość łagodna, ale wietrzna. Rzeczywiście w ostatnich dniach Atlantyk nabrał dynamiki i z impetem rozhulała się północnoatlantycka oscylacja (NAO+). Odczuwamy to m.in pow wietrznej mokrej, ale dość ciepłej pogodzie.
Pierwszy dzień zimy zapowiada się jesiennie z temperaturą powyżej 0 st C, (przeważnie od 3 do 7). To efekt położenia frontu polarnego, który biegnie równolegle do przepływu powietrza na poziomach sterowania. W takich sytuacjach wystarczy niewielkie zaburzenie w osi prądu strumieniowego i już tworzy się fala a w dalszej kolejności niż atmosferyczny. W jego ciepłym wycinku znajdziemy się właśnie w poniedziałek. Tak się akurat składa że nad Hiszpanią Francją i Alpami rozbudował się wyż, który obejmuje M. Śródziemne. Duży gradient poziomy pomiędzy niżami na północy a wyżem na południu sprawia że będzie wiał bardzo silny, okresami porywisty wiatr. Standardowo najsilniej wiać będzie na zachodzie, Pomorzu i w Wielkopolsce. Szczególnie w rejonach Sudetów pojawi się wiatr fenowy i tutaj w porywach wiatr przekroczy 100 km/h. Z prognoz wynika że przez pierwsze dni zimy nad Polską zalegał będzie front który przyniesie opady deszczu, lokalnie sporo.


szron
Źródło:http://www.meteo.pl/


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne