Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Astronomia

...
...
Obrączkowe zaćmienie słońca - wtorek kulminacja 09.15
We wtorek rano mieszkańcy części Australii, a także południowej Indonezji zobaczą Słońce przeobrażone w ognisty pierścień. Zjawisko będzie widoczne również w części Antarktydy. Jednak w miejscu, z którego jest transmitowane zaćmienie nastąpi nieco później. Faza kulminacyjna ma nastąpić ok 9:15 naszego czasu.
29 IV 2014, 08:53:00 | Kategoria: Astronomia
Wtorek godz.09:06 - całkowite zaćmienie Księżyca!
15 kwietnia 2014 na niebie wystąpi ciekawe zjawisko astronomiczne. Dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Niestety najkorzystniejsze warunki do jego obserwacji wystąpią na zachodniej półkuli Ziemi, w Ameryce Północnej i Południowej oraz na Oceanie Atlantyckim. W zachodniej Europie będzie można próbować zauważyć początek zjawiska, tzw. fazą półcieniową, która rozpocznie się o godzinie 7:58 czasu polskiego. Zmiany w wyglądzie tarczy Księżyca podczas fazy półcieniowej są niewielkie i ta część zaćmienia będzie trudna do dostrzeżenia. - Księżyc wejdzie w najciemniejszą część cienia (umbrę) dopiero o 9:06 czasu polskiego, kiedy to w Europie Srebrny Glob będzie już pod horyzontem. Część zaćmienia będzie widoczna z Wysp Kanaryjskich. Wtedy dojdzie do etapu rozproszenia światła, które odbije się od powierzchni księżyca i rzuci rdzawy odcień na jego powierzchnię.
14 IV 2014, 21:19:00 | Kategoria: Astronomia
Astronomiczna zima z jesienną aurą-pogoda na weekend 21-22.XII
Tym razem weekendowa prognoza Aurorki ma także odniesienie do Astronomii. Bowiem w najbliższą sobotę 21.XII. nastąpi zimowe przesilenie. Słońce w tym czasie górować będzie nad Zwrotnikiem Koziorożca (półkula południowa). Okres ten wyznacza nam najkrótsze dni w roku. Przez najbliższe czas w Warszawie dzień trwał będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Słońce wstanie o 07:44 a zajdzie o 15:25. Podczas przesilenia zimowego dzień będzie krótszy od nocy, ale to właśnie nocy będzie ubywać a dnia przybywać. Tak więc trzeba nam czekać aż do 20 marca, kiedy to nastąpi równonoc wiosenna i dzień zacznie dominować nad nocą.
19 XII 2013, 16:01:00 | Kategoria: Astronomia
Losy komety C/2012 S1 (ISON)
Wczoraj o godzinie 19:35 czasu polskiego kometa C/2012 S1 (ISON) znalazła się w peryhelium w odległości 1,80 miliona kilometrów od Słońca.
29 XI 2013, 11:00:00 | Kategoria: Astronomia
Droga Mleczna i wielki obłok wodoru ulegną kolizji
Chmura HVC (High Velocity Cloud), obłok gazów osiągający znaczne prędkości, zmierza w kierunku Drogi Mlecznej.
8 XI 2013, 14:00:00 | Kategoria: Astronomia
Półcieniowe częściowe zaćmienie Księżyca
W nocy z 18 na 19 października b.r. będzie można zaobserwować na niebie zaćmienie Księżyca. Nie będzie to jednak zaćmienie całkowite, jednak częściowe półcieniowe.
18 X 2013, 13:35:00 | Kategoria: Astronomia
Nadlatująca kometa C/2012 S1  ISON zmieniła barwę
Zbliżająca się do Słońca kometa C/2012 S1 ISON rozbudziła wśród obserwatorów nocnego nieba nie lada poruszenie. Kiedy to pod koniec września 2012 roku, Wital Nieuski (Białoruś) oraz Artiom Nowiczonok (Rosja) odkryli lecącą ku Słońcu kometę, ogłoszono, że może być to jeden z najjaśniejszych obiektów na niebie.
9 X 2013, 11:01:00 | Kategoria: Astronomia
Odkryto nowy księżyc Neptuna
Teleskop Hubble odkrył nowy księżyc krążący wokół niebiesko-zielonego Neptuna.
17 VII 2013, 09:36:00 | Kategoria: Astronomia
Panel łączący wiązki kabli przyczyną katastrofy na kosmodromie Bajkonur?
Spektakularna katastrofa rakiety nośnej Proton-M, która 2. lipca uległa zniszczeniu tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur, była spowodowana źle dopiętymi kablami. Ważąca 700 ton rakieta wystartowała o 0,4 sekundy za wcześnie. Dla komputera nawigacyjnego była to informacja o zastosowaniu trybu awaryjnego i Proton-M uległ samozniszczeniu.
8 VII 2013, 09:28:00 | Kategoria: Astronomia
W piątek o 7.05 rozpocznie się astronomiczne lato
Każda pora roku jest na swój sposób piękna, ale w wiośnie jest coś co sprawia że wielu z nas uważa ją za najpiękniejszą spośród wszystkich. Niestety ten piękny okres bujnego rozkwitu i aktywności przyrody powoli odchodzi, ustępując porze letniej. W fenologii porę wczesnego lata wyznacza kwitnienie robinii akacjowej, natomiast pełne lato wyznacza kwitnienie lipy drobnolistnej. W astronomii najbliższe lato rozpocznie się dokładnie 21. czerwca o godzinie 07.05.
20 VI 2013, 10:58:00 | Kategoria: Astronomia
...
...
Meteopedia
Aerologia - dział meteorologii zajmujący się badaniem zjawisk i procesów mających miejsce w górnych warstw atmosfery, szczególnie zmienności temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz wiatru (prędkość, kierunek).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne